Partner serwisu
10 kwietnia 2018

Najchętniej czytane felietony Szczęśniaka w I kwartale, to....

Kategoria: Zdaniem Szczęśniaka

Andrzej Szczęśniak - Niezależny Ekspert Rynku Paliw i Gazu. Co tydzień publikujemy na portalu kierunekchemia.pl felietony jego autorstwa, które cieszą się popularnością wśród naszych czytelników. Które artykuły Szczęśniaka były najchętniej czytane w I kwartale 2018 roku?

Najchętniej czytane felietony Szczęśniaka w I kwartale, to....

Top 5 felietonów Szczęśniaka w I kwartale 2018 roku:

28 lutego miał się zakończyć prawie czteroletni konflikt między ukraińskim Naftogazem a rosyjskim Gazpromem. Od dziesięcioleci skłócone, oskarżające się i ciągające po sądach i arbitrażach… Ich konflikt od lat jest najpoważniejszym problemem gazowym Europy. Przyczynił się także do powstania rurociągu jamalskiego przez Polskę, pierwszej i drugiej odsłony Nord Stream, jak i Turk Streamu - rurociągu do południowej Europy.

Ustawa już weszła w życie – Polska stała się krajem e-mobilności. Już wiemy, do czego państwo się zobowiązało, by posiadacze drugiego (a może bardziej trzeciego samochodu) w rodzinie mogli taniej zakupić elektryczne cacuszko. Rzeczywiście - system dopłat i przywilejów, ustanowionych w ustawie „o elektromobilności i paliwach alternatywnych” jest imponujący.

Zacznijmy rok od spraw węgla, będzie to bowiem ważny okres dla tego surowca, tak w Polsce, gdzie na żądanie Unii trzeba zamknąć kilka kopalń, ale też w Europie, gdzie węgiel, a za nim i tradycyjna energetyka przeżywa krytyczne momenty.

Przysłuchując się relacjom na temat drugiej fazy wielkiego bałtyckiego rurociągu między Rosją a Niemcami, mam wrażenie jakbym był na meczu piłki nożnej. Ciągłe gwizdy, wyzwiska, obelżywe rymowanki wobec przeciwnika i podniosłe pieśni, skandowania, podkręcanie animuszu własnej drużyny. Na meczu to dobre podejście, w sprawach gospodarki przydałoby się trochę wyciszenia emocji, rozwagi kalkulacji.

Prezydent Donald Trump znowu zaszokował - 8 marca wprowadził opłaty celne na import stali (25%) i aluminium (10%). Cały świat zatrząsł się z oburzenia, bo sprzedawał Ameryce swoje metale, a teraz stary biznesowy wyjadacz, dziś na fotelu prezydenta, potrząsnął branżą stalowa i oznajmił: „koniec tego dobrego, zmieniamy reguły gry”.

*****

Co tydzień na naszym portalu nowy felieton Andrzeja Szczęśniaka.

Wszystkie teksty eksperta dostępne TUTAJ.

Nie chcesz przegapić kolejnego felietonu? Zapisz się na naszego newslettera.

fot. 123rf.com
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ