Partner serwisu
24 lutego 2016

Terminal LNG – potężny potencjał ekonomiczny

Kategoria: Z życia branży

W grudniu ubiegłego roku do gazoportu w Świnoujściu zawinął pierwszy testowy statek wypełniony po brzegi ciekłym gazem – LNG. To przełomowe wydarzenie otwiera nową erę w polityce energetycznej Polski. Oprócz niezależności od pojedynczych dostawców gazu zyskujemy szereg istotnych możliwości, które mogą znacząco podnieść pozycję Polski w Europie – czytamy na blogu Grupy Azoty Puławy.

Terminal LNG – potężny potencjał ekonomiczny

Niezależność na pierwszym miejscu

Terminal LNG w Świnoujściu to strategiczna inwestycja Polski, o której zdecydowano już w 2008 roku. Celem przyświecającym tej decyzji była potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Obecnie głównym dostawcą gazu do Polski jest Rosja, co rodzi obawy o gwarancje realizacji kontraktu i stabilność cen, szczególnie w kontekście napiętej sytuacji w relacjach ukraińsko-rosyjskich i ochłodzenia na linii Bruksela-Moskwa. Uruchomienie gazoportu w Świnoujściu zapewnia Polsce możliwość nabywania gazu od dostawców z całego świata. W przyszłości rozważane będą dostawy także z USA, Kanady, krajów afrykańskich czy azjatyckich.

Zwiększenie konkrecyjności

Wprowadzenie skroplonego gazu na rynek Polski rodzi konieczność budowy sieci infrastruktury, czyli magazynów, połączeń transgranicznych i gazociągów przesyłowych. Konsekwencją tych inwestycji będzie zwiększony obrót gazem, co daje wiele możliwości rodzimym odbiorcom. Przede wszystkim będą mogli wybierać spośród różnych dostawców. Rosnąca konkurencja spowoduje obniżkę cen i walkę o klienta, a także napędzi rozwój nowych technologii.

Nowa pozycja Polski

Potencjał ekonomiczny uczestnictwa w obrocie gazem LNG jest ogromny. Dla naszego kraju oznacza to nie tylko możliwość negocjowania korzystniejszych cen dostaw gazu z innymi państwami, ale także przyjęcie roli dostawcy. Kraje bez dostępu do różnych źródeł gaz, najczęściej skazane na dostawy rosyjskie (Czechy, Słowacja, Ukraina itd.), z radością przyjmą informację o możliwości nabywania surowca od kogoś innego.

W takiej sytuacji Polska może gwarantować bezpieczeństwo energetyczne całej Europie Wschodniej i Środkowej. To bardzo ważna i odpowiedzialna rola na arenie międzynarodowej. Niewątpliwie, korzyści płynące z tej nowej roli są niepodważalne, a jak zostaną wykorzystane, dowiemy się w ciągu najbliższych lat. Według planów operatora gazoportu, jego działalność komercyjna rozpocznie się w lutym.

 

Źródło: http://blog.pulawy.com
fot.: Polskie LNG

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ