Partner serwisu

Pierwszy taki terminal w naszej części Europy

Kategoria: Paliwa

Maciej Mazur
Polskie LNG S.A.

Terminal LNG w Świnoujściu to instalacja do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego LNG. Jego otwarcie planowane jest na 30 czerwca 2014 r. Realizacja inwestycji jest w zaawansowanym stadium. W 2012 roku wykonano prace kafarowe, ukończono budowę falochronu i platform cumowniczych. Powstawały też zbiorniki kriogeniczne na skroplony gaz – są już ściany, w lipcu i sierpniu ub.r. sukcesem zakończono operację podnoszenia zamykających je kopuł, a w grudniu 2012 r. oraz w pierwszych miesiącach 2013 r. dachy zbiorników LNG zostały zabetonowane.

Pierwszy taki terminal w naszej części Europy

Na świecie działa ponad 90 terminali regazyfikacyjnych. W Europie jest ich 22. Najwięcej, bo aż 6, znajduje się w Hiszpanii, która jest liderem importu LNG w Unii Europejskiej. Terminal LNG w Świnoujściu będzie pierwszą tego typu inwestycją nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy. Dzięki rozbudowie krajowej sieci gazociągów i utworzeniu interkonektorów, łączących je z systemami państw ościennych, terminal LNG może stać się nową drogą importu gazu także dla naszych sąsiadów.

W dzielnicy Warszów na ponad 40 hektarach
Terminal LNG powstaje na prawobrzeżu Świnoujścia (w dzielnicy Warszów), na terenie przemysłowym przeznaczonym pod rozwój portu. Inwestycja będzie zrealizowana na obszarze o powierzchni ponad 40 ha. Obiekt będzie mógł odbierać i przetwarzać do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m3, co stanowi prawie połowę obecnego rocznego zużycia gazu w Polsce (wynosi ono 14,5 mld m3).
W skład terminalu wchodzą urządzenia do przyjmowania LNG z metanowców, dwa kriogeniczne zbiorniki o pojemności 160 tys. m3 każdy oraz instalacje służące do regazyfikacji LNG wraz z urządzeniami do przekazania gazu do gazociągu łączącego terminal z krajowym systemem przesyłowym. Oprócz terminalu LNG głównymi elementami całej inwestycji są falochron, infrastruktura portowa oraz gazociąg przyłączeniowy i gazociąg przesyłowy.

 

Autor: Maciej Mazur, Polskie LNG S.A.

Fot. Polskie LNG S.A.

 

Czytaj więcej w magazynie "Chemia Przemysłowa" nr 2/2013

zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej

 Jak zamówić prenumeratę czasopisma drukowaną/elektroniczną

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ