Partner serwisu
25 maja 2022

15 edycja, 300 uczestników. Remonty i UR w Przemyśle Chemicznym 2022

Kategoria: XV Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym

300 uczestników, 44 stoiska, 35 prezentacji. Trwa 15. edycja konferencji Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym.

15 edycja, 300 uczestników. Remonty i UR w Przemyśle Chemicznym 2022

Od lat konferencja odbywa się w ścisłej współpracy z dwoma spółkami – Grupą Azoty oraz Grupą LOTOS, która pełni w tym roku rolę Honorowego Gospodarza. Serdecznie witamy w Gdyni – rozpoczął sympozjum Adam Grzeszczuk, prezes BMP. Wspomniał o otoczeniu makroekonomicznym, które mocno oddziałuje m.in. na spółki z branży chemicznej. – Embargo na rosyjski węgiel, możliwe embargo na ropę, Polska i Bułgaria odcięte od rosyjskiego gazu... Przerwane łańcuchy dostaw, rosnące ceny – to wszystko wpływa na cały przemysł chemiczny w Polsce – mówił prezes BMP (firma jest organizatorem spotkania).

Predykcja, bezpieczeństwo, optymalizacja, digitalizacja – to słowa najczęściej pojawiające się w tytułach referatów, które wskazują, jakie problemy, wyzwania stoją dziś przed działami utrzymania ruchu – wymieniał Mateusz Grzeszczuk, dyrektor operacyjny BMP, pokrótce przybliżając program spotkania. – Konferencję rozpoczęliśmy wycieczką techniczną do zakładu LOTOS w Gdańsku. Przed nami m.in. 5 paneli tematycznych oraz debata. Będziemy mówić o cyfryzacji, zielonym UR, automatyzacji procesów, nowoczesnych rozwiązaniach – dodał.

 

Wykorzystać trudne czasy

W otwarciu konferencji wziął udział Andrzej Ziółkowski, prezes Urzędu Dozoru Technicznego: – UDT w ubiegłym roku obchodził 110 lat swego istnienia. Mimo że swą działalność rozpoczęliśmy od energetyki, to powiązana z nią chemia jest dla nas kluczową branżą. Bez niej nie byłoby zagadnień związanych z bezpieczeństwem i tworzeniem wartości dodanej – podkreślał prezes Ziółkowski. Dodał, że przemysł chemiczny w Polsce cechuje mądry, organiczny rozwój – mimo wielu wyzwań, w tym tych związanych z pandemią czy zmiennością rynku. – Dziś branża chemiczna zmaga się z cenami gazu, rosnącymi cenami energii. Perspektywy nie są dobre, trudności nie zakończą się w najbliższym czasie. Branża musi sprostać wyzwaniu, jak utrzymać konkurencyjność i zachować ciągłość działania – mówił prezes UDT. – Działamy w trudnych czasach, ale – jak mówił Churchill – kryzysu nie można zmarnować. Trzeba nauczyć się jak najwięcej, by podejmować nowe wyzwania. Życzę więc chemii, by nadal się rozwijała, będąc liderem nie tylko w Polsce, ale całej Europie – podsumował.

 

Za rok – Puławy

– Cieszę się, że mogę reprezentować czempiona polskiej chemii – Grupę Azoty, która pełni rolę partnera branżowego tej konferencji – przywitał gości Zbigniew Paprocki, członek zarządu, dyrektor generalny GA. Także wspomniał o niełatwej sytuacji, w jakiej znalazł się polski przemysł. – Musimy zabezpieczyć bezpieczeństwo żywnościowe, przy wysokich cenach gazu. Musimy zapewnić dostępność instalacji. To wielkie wyzwanie również dla służb utrzymania ruchu – podkreślił, równocześnie zapraszając na wrześniową konferencję Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych oraz przyszłoroczną edycję „Remontów…”, których Honorowym Gospodarzem będzie Grupa Azoty PUŁAWY.  

 

Wymiana wiedzy i doświadczeń

– 15 konferencja – mała, okrągła rocznica. Jestem zaszczycony, że BMP zaprosiło Grupę LOTOS do pełnienia roli Gospodarza tej imprezy – mówił Tomasz Branicki, dyrektor ds. techniki z LOTOS Asfalt. – Formuła tych spotkań na pewno sprzyja rozwojowi biznesu, wymianie wiedzy i doświadczeń. Zdobywaniu kontaktów, poznawaniu specjalistów, z którymi możemy skonsultować się – tak po inżyniersku – gdy zajdzie taka potrzeba - kontynuował.

Tomasz Branicki wspomniał pokrótce o zakończonym w kwietniu postoju remontowym w gdańskiej rafinerii. – Biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną, makroekonomiczną – ten projekt był wyjątkowo trudny, ale zakończył się sukcesem. Można z tego przypadku wyciągnąć wniosek dla służb UR w każdym zakładzie: że mimo mniej i bardziej przewidywalnych problemów, trudnej sytuacji, przy odpowiednim zaplanowaniu prac można z powodzeniem realizować takie megaprojety jak wspominany postój remontowy – podsumował T. Branicki.

 

***

XV Konferencja Naukowo Techniczna Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym odbywa się 25-26 maja 2022 r. w hotelu Mercure w Gdyni. Organizatorem wydarzenia jest BMP Sp. z o.o. Rolę Honorowego Gospodarza pełni Grupa LOTOS S.A. Partnerem Branżowym jest Grupa Azoty S.A.

źródło: Przemysław Płonka
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ