Partner serwisu
18 marca 2014

ORLEN zakończył dziesiąty odwiert poszukiwawczy

Kategoria: Z życia branży

ORLEN Upstream zakończył kolejny odwiert w poszukiwaniu niekonwencjonalnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce.

ORLEN zakończył dziesiąty odwiert poszukiwawczy

Odwiert kierunkowy Stoczek-OU1K wykonany w miejscowości Kisielsk, w gminie Stoczek Łukowski osiągnął całkowitą długość 4307 m, a odcinek horyzontalny otworu wykonany został na głębokości ponad 2,9 km. Zakończony odwiert jest trzecim otworem horyzontalnym Koncernu i jednocześnie drugim wierceniem poszukiwawczym wykonanym na koncesji Wodynie-Łuków, leżącej na terenie dwóch województw: mazowieckiego i lubelskiego. Obszar poszukiwań w ramach tego bloku koncesyjnego wynosi 1190,74 km2 i rozciąga się wzdłuż granicy dwóch basenów geologicznych – lubelskiego i podlaskiego. W tym rejonie, jako perspektywiczne pod względem występowania niekonwencjonalnych nagromadzeń węglowodorów, określa się sylurskie mułowce i iłowce zalegające na głębokości około 3 km pod poziomem terenu.  


Prace wiertnicze w otworze Stoczek-OU1K trwały 6 tygodni. W tym okresie wykonywane operacje nadzorowane były zarówno przez Okręgowy i Wyższy Urząd Górniczy, jak i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Wszystkie przeprowadzone kontrole potwierdziły, że prace zespołu ORLEN Upstream, jak i podwykonawców inwestora, były wykonywane prawidłowo i bezpiecznie.

Urządzenie wiertnicze Bentec 450T po demobilizacji zostanie przetransportowane do kolejnej lokalizacji, w powiecie świdnickim (województwo lubelskie), gdzie zespół ORLEN Upstream wykona w II kwartale pionowy odwiert w poszukiwaniu konwencjonalnych złóż węglowodorów. Równolegle przygotowywane będą kolejne prace poszukiwawcze, w tym analizy wyników otworowych z odwiertu Stoczek-OU1K, pod kątem przyszłych zabiegów intensyfikacyjnych. Wykonanie zabiegu szczelinowania hydraulicznego w tej lokalizacji możliwe jest jeszcze w drugiej połowie br. roku.

 

Źródło: ORLEN Upstream

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ