Partner serwisu
16 listopada 2015

Ćwiczenia pożarowe na terenie Bazy Magazynowej PERN „Przyjaźń” S.A. w Adamowie

Kategoria: Z życia branży

Ponad 150  strażaków wyposażonych w pompy wysokiej wydajności i działka pianowe, 36 pojazdów gaśniczych oraz specjalnych - brało udział 4 listopada br. w ćwiczeniach pożarowych na terenie Bazy Magazynowej PERN  „Przyjaźń” S.A. w Adamowie. Symulowana sytuacja zakłada pożar zbiornika z ropą naftową o pojemności 100 tys. m. sześc.

Ćwiczenia pożarowe na terenie Bazy Magazynowej PERN  „Przyjaźń” S.A. w Adamowie

Na miejsce ćwiczeń skierowani zostali ratownicy z Zakładowych Straży Pożarnych: PERN „Przyjaźń” S.A., PKN Orlen i Lotos wyposażeni w wysokospecjalistyczny sprzęt (pompy wysokiej wydajności oraz działka pianowe) przeznaczony do gaszenia substancji ropopochodnych, oraz jednostki PSP z województwa podlaskiego i sąsiednich. Ok. 15. planowane było przygotowanie do działań, a następnie podanie środków gaśniczych o wydajności 60 tys. litrów na minutę w ramach ćwiczebnej akcji gaśniczej. Uzyskanie takich parametrów jest możliwe wyłącznie dzięki użyciu sprzętu znajdującego się w dyspozycji jednostek specjalistycznych Zakładowych Straży Pożarnych PERN „Przyjaźń” S.A., PKN Orlen i Lotos, które posiadają pompy o wydajności 25 tys l/min i działka o parametrach ponad 22 tys. l/m.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie skuteczności działań ratowników przy gaszenia pożaru zbiornika z ropą naftową. Baza PERN „Przyjaźń” S.A. w Adamowie jest zakwalifikowana - zgodnie z zapisami prawa ochrony środowiska - jako „zakład dużego ryzyka powstania poważnej awarii przemysłowej” - i jako taka ma obowiązek cyklicznego (raz na trzy lata) sprawdzenia planu ratowniczego.

 

Źródło,fot.: PERN

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ