Partner serwisu
14 sierpnia 2015

Nowa linia produkcyjna biosurfaktantów na ukończeniu

Kategoria: Z życia branży

- W czwartym kwartale ukończymy budowę linii produkcyjnej. Wytwarzanie surfaktyny przez żywe organizmy pozwala pozyskać dodatkowe, bardzo cenne substancje np. prebiotyki - mówi wiceprezes zarządu Boruta-Zachem SA, Marcin Pawlikowski.

Nowa linia produkcyjna biosurfaktantów na ukończeniu

Po wykonaniu prac remontowych i inżynieryjnych na zewnątrz i wewnątrz budynku fabrycznego Boruta-Zachem dokonała zakupu i instalacji trzech kolejnych bioreaktorów a także większości urządzeń linii produkcyjnej. Trwają prace integracyjne, za którymi nastąpi rozruch i weryfikacja parametrów produkcji ze skali laboratoryjnej do przemysłowej. Boruta-Zachem dysponuje już kadrą ekspertów, twórców unikalnej technologii.

- W czwartym kwartale ukończymy budowę linii produkcyjnej. Wytwarzanie surfaktyny przez żywe organizmy pozwala pozyskać dodatkowe, bardzo cenne substancje np. prebiotyki. Dlatego równolegle planujemy produkcję kaskadową – biorafinerię. To duże przedsięwzięcie, więc dla zwiększenia bezpieczeństwa biznesu powołaliśmy do życia dwie spółki celowe, zależne od Boruty-Zachemu: Boruta-Zachem Innowacje i Boruta-Zachem Biochemia. Poprzez te podmioty będziemy realizowali przedsięwzięcia inwestycyjne. Jesteśmy dumni z tego, że spółka przy ogromnym nakładzie pracy i kapitału nie jest zadłużona. Zdrową sytuację finansową zamierzamy utrzymać, stąd spółki-córki. Przy tak rozbudowanym przedsięwzięciu jak biorafineria zarządzanie ryzykiem związanym ze wzrostem ilości projektów jest kluczowe dla bezpieczeństwa, także finansowego – wiceprezes zarządu Boruta-Zachem SA, Marcin Pawlikowski.


Przypomnijmy, że Spółka, zgodnie z umową o dofinansowaniu miała zakończyć budowę linii do końca 2015 roku. Przyśpieszenie prac nad dywersyfikacją produkcji wynika z przeprowadzonych przez zarząd analiz rynku dla działalności podstawowej. Zgodnie z przewidywaniami w II Q 2014 r. Boruta-Zachem odnotowała w II Q br. nieznaczny spadek zysku i przychodów operacyjnych wynikające z obniżenia produkcji w przemyśle garbarskim. Jednocześnie spadł poziom kosztów operacyjnych i nieznacznie wzrósł zysk na sprzedaży.

 

Źródło,fot.: Boruta-Zachem

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ