Partner serwisu
24 kwietnia 2015

Powstaje biorafineria

Kategoria: Z życia branży

Prowadzona przez zarząd Boruty-Zachem inwestycja w linię produkcyjną biosurfaktantów osiągnęła zaawansowany etap. Modernizacja fabryki weszła już w fazę końcową a część badawcza została już wyposażona w specjalistyczny sprzęt.

Powstaje biorafineria

Dotychczas wykonano prace remontowe i inżynieryjne na zewnątrz i wewnątrz budynku fabrycznego. Przy wjeździe na teren spółki Boruta-Zachem powstała konstrukcja platformowa zaprojektowana pod sześć bioreaktorów, a na niej stanęły już trzy z tych zaawansowanych technologicznie urządzeń. Obok jest miejsce specjalistycznych kontenerów magazynowych dostosowanych do przechowywania makuchów rzepakowych, na bazie których bakterie będą wytwarzać surfaktynę.

Wewnątrz budynku powstało już w pełni wyposażone laboratorium wraz z centrum obliczeniowym dla pracowników – poszczególne etapy produkcji, od zbadania próbek dostaw śruty rzepakowej po ekstrakcję właściwą, będą standardowo kontrolowane pod względem wymaganych parametrów. Do końca czerwca w zmodernizowanej fabryce zostanie zamontowana specjalistyczna aparatura oraz zaawansowane technologicznie urządzenia umożliwiające produkcję biosurfaktyny.

–  Z dumą prezentuję dorobek Boruty-Zachem, tuż przed rocznicą debiutu na NewConnect. Zapowiadana inwestycja i restrukturyzacja przebiega zgodnie z planem, a poziom zaawansowania prac pozwala już na pokazanie nowej infrastruktury. Co ważne, budowana linia produkcyjna biosurfaktantów ma znacznie szersze możliwości – w modelu produkcji kroczącej możemy uzyskiwać również inne substancje pochodzenia biologicznego, jak na przykład prebiotyki. Stąd pomysł, by wspólnie z międzynarodowym konsorcjum, któremu przewodzimy, złożyć wniosek o dofinansowanie badań do programu Horyzont 2020. Ambitny plan utworzenia w spółce biorafinerii nabiera kształtu Marcin Pawlikowski, wiceprezes zarządu Boruta-Zachem SA.

Dofinansowanie
Przypomnijmy, że Boruta-Zachem pozyskała dla budowy linii produkcyjnej biosurfaktantów 19,5 mln zł dofinansowania z PARP oraz pożyczkę wielkości 7,5 mln zł na bardzo atrakcyjnych warunkach. Przeprowadzana przez Borutę-Zachem emisja akcji serii B z prawem poboru ma na celu dalsze finansowanie inwestycji – spółka może pozyskać do 9,3 mln zł. Jeszcze w tym roku zarząd planuje przeniesienie walorów Boruty-Zachemu na parkiet główny GPW w Warszawie.

Badania i rozwój
Obecnie spółka stawia na badania i rozwój, opracowując nowe technologie i produkty, tak by rozszerzyć obszar działania i zdobyć nowe rynki skupiając się na wzrastającym znaczeniu biogospodarki. Rozbudowuje fabrykę dostosowując ją do produkcji biosurfaktantów – jest właścicielem unikalnej na skalę światową technologii pozyskiwania biosurfaktantów z biomasy rzepakowej. Przewodzimiędzynarodowemu konsorcjum, które prowadzi intensywne prace nad projektem produkcji prebiotyków.

W związku z rosnącym znaczeniem biorafinerii dla współczesnej gospodarki Boruta-Zachem stawia na systemowe podejście do waloryzacji biomasy rolniczej poprzez biotransformację i rafinację – prowadzi badania mające na celu biotransofrmację biomasy rzepakowej na cele paszowe, opracowuje technologię produkcji specjalnych węglowodanów (lewan) i innych związków o właściwościach prozdrowotnych do zastosowania w żywności i paszach jak również prowadzi badania nad metodami frakcjonowania biomasy i izolacji związków o dużej wartości dodanej. Spółka cały czas udoskonala również technologię produkcji biosurfaktantów o strukturze chemicznej dostosowanej do potrzeb odbiorcy.

Działania badawczo-rozwojowe Boruty-Zachem obejmują także prace nad opracowaniem nanoplastrów oraz opatrunków insulinowych.

Źródło,fot.: Boruta-Zachem

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ