Partner serwisu
08 kwietnia 2015

PCC Rokita kończy prace nad inwestycją w elektrolizę membranową

Kategoria: Z życia branży

– Na wydziale elektrolizy produkcja w 2012 r. wynosiła ponad 120 tys. ton rocznie. W 2017 r. chcielibyśmy istotnie przekroczyć 160 tys. ton, a zwiększone zdolności produkcyjne elektrolizy osiągniemy dzięki inwestycji w konwersję elektrolizy na technologię membranową – mówi Wiesław Klimkowski, Prezes Zarządu PCC Rokita

PCC Rokita kończy prace nad inwestycją w elektrolizę membranową

 – W obszarach, w których produkujemy produkty masowe, takie jak chlor czy alkalia, koncentrujemy się głównie na zwiększeniu wydajności i obniżeniu kosztów, które osiągniemy dzięki inwestycji w konwersję elektrolizy na technologię membranową – mówi Wiesław Klimkowski.

Zmiana technologii to też obniżenie kosztów
– Szacujemy, że z tytułu wdrożenia II etapu inwestycji w elektrolizę membranową na zużywanej do procesu energii zaoszczędzimy rocznie ok. 20 mln złotych rocznie. Należy jednak mieć na uwadze częściową pracę w roku 2015 jeszcze na dotychczasowej elektrolizie, zatem efekty będą w tym roku stosownie mniejsze – podkreśla Prezes PCC.

Zakończyła się ostatnia faza inwestycji elektrolizy membranowej
– Obecnie trwa rozruch po przełączeniu systemów. Proces przełączania spowodował niespełna miesięczny przestój instalacji. Oczywiście, przestój miał wpływ na niższą produkcję i sprzedaż chloru, produktów pochodnych, alkaliów oraz polioli. Będzie to widoczne głównie w wynikach za I kw. 2015 r., a także w mniejszym stopniu w wynikach za II kw. 2015 r. – podkeśla Klimkowski.

– Zwiększone ilości chloru będą w części zużywane na potrzeby wewnętrzne spółki. Przede wszystkim jednak nadwyżki będą sprzedawane na potrzeby jednego z najnowocześniejszych na świecie zakładów produkujących ultraczysty kwas monochlorooctowy, powstającego na terenie parku przemysłowego w Brzegu Dolnym. Inwestycja realizowana jest przez spółkę PCC MCAA, spoza Grupy PCC Rokita. Do produkcji kwasu monochlorooctowego używa się m.in. chlor. Kwas monochlorooctowy będzie dostarczany do odbiorców na całym świecie – mówi Rafał Zdon, Wiceprezes Zarządu PCC Rokita SA. – Dostrzegamy tak znaczące korzyści z działalności PCC MCAA na terenie parku technologicznego w Brzegu Dolnym, że zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie strategicznej współpracy z tą spółką. Współpraca zakłada także możliwość udzielenia przez PCC Rokita zabezpieczeń finansowania projektu, m. in. w formie gwarancji lub poręczeń.

130 mln zł na inwestycje

Jak zaznacza Wiesław Klimkowski w 2015 r. spółka będzie kontynuowała szereg inwestycji, w tym kończącą się kluczową elektrolizę membranową, rozbudowę zdolności wytwórczych tlenku propylenu czy zwiększenie zdolności produkcyjnych polioli i systemów poliuretanowych. Na inwestycje PCC planuje wydać u około 130  mln zł.

W obszarze polioli, produktów fosforo- naftalenopochodnych konsekwentnie PCC Rokita zamierza zwiększać udział wysokomarżowych produktów specjalistycznych. W zakresie tych też produktów będzie intensyfikować prace działów badawczo-rozwojowych.

 

Źródło: PCC Rokita

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ