Partner serwisu
22 lutego 2016

Małgorzata Królak (PKN Orlen): Instalacja metatezy będzie odpowiedzią na trendy rynkowe

Kategoria: XXII Sympozjum CHEMIA 2016

– Jesteśmy w Płocku, w stolicy polskiej chemii, a jeśli mówimy o surowcach, monomerach do wielkiej syntezy chemicznej, trzeba pamiętać, że pochodzą one z PKN ORLEN. To z naszych instalacji do produkcji olefin czy ekstrakcji aromatów biorą się kluczowe związki, które potem wykorzystują w swojej produkcji największe zakłady – mówi Małgorzata Królak, Dyrektor Biura Rozwoju i Technologii w PKN ORLEN S.A.

Małgorzata Królak (PKN Orlen): Instalacja metatezy będzie odpowiedzią na trendy rynkowe

Jak zaznacza przedstawicielka PKN ORLEN, podstawą do efektywnego rozwoju polskiej chemii jest doskonałość operacyjna i to, aby z aktywów, które posiada koncern, generować jak największą wartość.

– Ta baza surowcowa to nie tylko instalacje do produkcji olefin, ale także solanka – podstawowy surowiec do wytwarzania chloru, głównego pierwiastka dla chemii nieorganicznej czy ługu sodowego – idąc dalej w łańcuchu wartości – wymienia Małgorzata Królak. – Takie zawansowane przetworzone petrochemikalia jak PTA we Włocławku czy obok wytwórnia PET świadczą o tym, że patrzymy na trendy w rozwoju produktowym, słuchamy głosu naszych klientów i dostarczamy im to, czego potrzebują. Innym przykładem takiej inwestycji jest instalacja metatezy – będzie to odpowiedź na zwiększające się zapotrzebowanie na propylen – zaznacza dyrektor Królak.

Instalacja metatezy ma powstać na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku, a jej zakładane roczne zdolności produkcyjne wyniosą 100 000 ton propylenu o jakości polimerowej. Przyjęty harmonogram przewiduje otrzymanie stosownych zgód korporacyjnych w 2016 roku.

 

Wypowiedzi pochodzą z debaty „Wyzwania polskiej chemii 2020”, zorganizowanej w ramach XXII Sympozjum Naukowo-Technicznego „Chemia 2016”.

 

fot.: BMP

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ