Partner serwisu
12 lutego 2016

Członek Zarządu Grupy Azoty: Spadki cen surowców mają dwa oblicza

Kategoria: XXII Sympozjum CHEMIA 2016

PKN ORLEN rozwija projekt Instalacji Metatezy. Czy będzie on zagrożeniem dla inwestycji Grupy Azoty? – Projekt płockiego koncernu może wydawać się dla nas konkurencyjny i jest, nasze PDH jest jeszcze w fazie studiów i badań, nadal przed nami są ostateczne decyzje – podkreśla Artur Kopeć, członek zarządu Grupy Azoty S.A.

Członek Zarządu Grupy Azoty: Spadki cen surowców mają dwa oblicza

W 2015 roku chemia miała dobre wyniki – cena ropy spadła o 60%, obniżyła się też cena węgla i energii elektrycznej. Ceny chemikaliów były jednak pod presją – czy  wynikało to ze zmian politycznych, a może potrafiliśmy wykorzystać wszystkie zmiany na rynku wsadów surowcowych? – Dzisiaj jedyną pewną rzeczą jest zmienność – tłumaczy Artur Kopeć: – Spadki cen surowców mają dwa oblicza. Pierwsze – spadek cen energii, węgla, gazu to dla nas, Grupy Azoty, duże oszczędności, natomiast te drugie oblicze dotyczy części ropopochodnych – to, co się stało w cenach benzenu, fenolu czy propylenu powoduje, że nasza cześć chemiczna nieco “krwawi”, tak duża zmienność cen surowców spowodowała spadek cen tworzyw, poliamidu i kaprolaktamu – wyjaśnia A. Kopeć.

A co z gazem? – Od kilku lat mocno pracujemy nad tym, by mieć zdywersyfikowany dostęp do paliwa, ale fakt, że w całym 2015 roku a przede wszystkim w grudniu ceny gazu mocno spadały, dla nas jest to dodatkowa korzyść i będzie to dobrze widoczne w naszych wynikach finansowych jakie przedstawimy w marcu – mówi Artur Kopeć.

Wypowiedzi pochodzą z debaty „Wyzwania polskiej chemii 2020”, zorganizowanej w ramach XXII Sympozjum Naukowo-Technicznego „Chemia 2016”.

fot.: BMP

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ