Partner serwisu
23 lipca 2014

PKN ORLEN ze stratą 5 mld zł w II kwartale

Kategoria: Z życia branży

Grupa ORLEN opublikowała wyniki finansowych za II kwartał bieżącego roku. Koncern dokonał odpisów na łączną kwotę 5 mld zł. Największy udział w tym odpisie ma ORLEN Lietuva, pozostałe dotyczą m.in. segmentu rafineryjnego Grupy Unipetrol oraz innych aktywów.

PKN ORLEN ze stratą 5 mld zł w II kwartale

Problem w Możejkach

Sytuacja rafinerii w Możejkach zdecydowanie pogorszyła się w II połowie 2013 roku, ze względu na najniższy od 10 lat poziom marż oraz zwiększenie presji w zakresie sprzedaży morskiej (litewska rafineria eksportuje na rynek morski ponad 50% swojej produkcji). Stało się tak przede wszystkim dlatego, że USA, kiedyś naturalny rynek zbytu dla benzyny, w wyniku rewolucji łupkowej stały się jej eksporterem. W rezultacie w 2013 roku oraz w pierwszych miesiącach 2014 roku wynik operacyjny ORLEN Lietuva był ujemny.

Gorsze scenariusze
- Odpisy wartości są zabiegiem księgowym, niegotówkowym i nie wpływają na sytuację finansową PKN ORLEN. Nie oznaczają też, że ORLEN Lietuva nie może kontynuować działalności. Z pełną determinacją będziemy poprawiać rentowność litewskiej rafinerii m.in poprzez zmniejszanie kosztów ogólnych i kosztów pracy, optymalizację Capexu do poziomu poniżej 20 mln USD rocznie oraz kontynuację inicjatyw efektywnościowych. Jednak IV i I kwartał roku to z reguły najgorszy okres dla branży rafineryjnej – najniższe marże i słaba sprzedaż – powiedział Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes zarządu PKN ORLEN ds. finansowych. – Dlatego przygotowujemy się na gorsze scenariusze, które mogą nastąpić na przełomie 2014/2015. Pierwszym krokiem może być czasowe wyłączenie rafinerii w Możejkach. Mamy oszacowane koszty takiej operacji: zatrzymania, minimalizowania kosztów podczas postoju i następnie koszty rozruchu. Jeśli okaże się, że te koszty będą niższe niż strata, którą rafineria może generować pracując – ORLEN Lietuva może zostać czasowo zatrzymana. Jak długie będzie to zatrzymanie i czy może być trwałe, będzie zależało w dużej mierze od światowych marż rafineryjnych – dodał wiceprezes Jędrzejczyk.

Źródło: Grupa ORLEN

Fot. Grupa ORLEN

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ