Partner serwisu
18 lipca 2014

Ruszyła fabryka katalizatorów BASF

Kategoria: Z życia branży

BASF uruchomił w Środzie Śląskiej swój największy w Europie zakład produkcji katalizatorów samochodowych.

Ruszyła fabryka katalizatorów BASF

— Uruchomienie nowego zakładu produkcyjnego jest ważnym uzupełnieniem naszej globalnej sieci wytwórczej nowoczesnych technologii służących kontroli emisji — mówi Kenneth Lane, President of BASF’s Catalysts division. — Wiemy, że coraz surowsze normy emisji spalin są istotnym czynnikiem wzrostu dla naszej działalności. Nasza inwestycja w Środzie Śląskiej pozwoli nam uzyskać moce produkcyjne potrzebne do możliwie najbardziej efektywnego obsłużenia wzrastającego popytu klientów.

— Z uwagi na atrakcyjność położenia i pozytywny rozwój sytuacji ekonomicznej Polska jest dla BASF korzystnym miejscem dla inwestycji — mówi dr Joachim Meyer, Head of BASF Business Center Europe Central. — Ten nowy zakład umocni naszą pozycję dostawcy innowacyjnych rozwiązań na rynki w Europie Środkowej.

Polska dla inwestycji
Jak podkreślił na konferencji prasowej Xavier Susterac, wiceprezes Mobile Emissions Catalysts Europa BASF, o wyborze Środy Śląskiej na lokalizację fabryki zdecydowało m.in. jej położenie. – Zarówno firmy, które współpracują z nami w produkcji katalizatorów, jak również odbiorcy naszych produktów leżą niedaleko od Środy Śląskiej - powiedział Susterac. 

Wiceprezes pochwalił również bardzo dobry poziom kształcenia i bazy edukacyjnej: – Biznes nie poradziłby sobie bez wysokiej klasy specjalistów – podkreślił.

150 mln euro i 10 linii produkcyjnych
Budowa nowego zakładu BASF o powierzchni 40 tys. m², rozpoczęła się z końcem 2012 r. Początkowa inwestycja wyniosła 90 milionów euro. Eksploatację próbną podjęto w kwietniu 2014 r., a od czerwca br. pracują dwie linie produkcyjne. Obecnie zakład zatrudnia ponad 100 osób. Zostanie on jednak rozbudowany – do 2016 r. uruchomionych zostanie dziesięć linii produkcyjnych katalizatorów spalin do samochodów osobowych i ciężarowych, przez co ogólna suma inwestycji wzrośnie do ok. 150 mln euro, a miejsce pracy znajdzie ok. 400 osób.

Przyszłość BASF w Polsce
Zapytany o przyszłe plany BASF w Polsce Dirk Elvermann, prezes zarządu BASF Polska, podkreślił, że kraj jest jednym z kluczowych dla firmy obszarów inwestycyjnych w Europie. – Nie tylko budujemy tu nowe zakłady, ale w 2013 r. zakończyliśmy przejęcie części biznesu firmy Ciech. Z całą pewnością zainteresowanie inwestowaniem w Polsce zachowamy na przyszłość. Teraz priorytetem jest osiągniecie pełnych mocy produkcyjnych w zakładach – powiedział Elvermann. 

Źródło fot.: BASF

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ