Partner serwisu
25 czerwca 2014

Poszukiwania ropy i gazu na Bałtyku

Kategoria: Z życia branży

LOTOS Petrobaltic, która w I kw. br. wydobyła ponad 1,1 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, prowadzi intensywne prace wiertnicze na koncesji Gaz Południe (akumulacja B21), zlokalizowanej w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.

Poszukiwania ropy i gazu na Bałtyku

– Zakup czwartej platformy i wprowadzenie jej do eksploatacji to kolejny ważny krok na drodze do realizacji strategii w obszarze poszukiwań i wydobycia – podkreśla Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes ds. poszukiwań i wydobycia Grupy LOTOS S.A. i prezes LOTOS Petrobaltic: – Pełne rozpoznanie zasobów perspektywicznych węglowodorów a następnie ich ewentualne zagospodarowanie może mieć istotny wpływ na wzrost bezpieczeństwa energetycznego Polski – dodaje. 

– Platforma „LOTOS Petrobaltic” wierci obecnie pionowy otwór rozpoznawczy o planowanej głębokości końcowej 1918 m – informuje Krzysztof Kielas, dyrektor ds. wierceń w spółce LOTOS Petrobaltic.

Otwór B21-2
To już drugi otwór realizowany w rejonie akumulacji B21. Wcześniejszy otwór poszukiwawczy B21-1 potwierdził występowanie w tej strukturze węglowodorów – gazu ziemnego i kondensatu (lekka ropa naftowa). Lokalizacja otworu B21-2 została wcześniej zaprojektowana na podstawie wyników przeprowadzonych interpretacji i analiz najnowszych zdjęć sejsmicznych 3D.

– Analizę badań sejsmicznych tej akumulacji zakończyliśmy w ubiegłym roku. Teraz czas na wiercenia – mówi Marek Brzozowski, dyrektor ds. poszukiwań LOTOS Petrobaltic: – Dzięki odwiertowi będziemy mogli ocenić, ile gazu i przede wszystkim kondensatu można w przyszłości wydobyć ze złoża. Ma to olbrzymie znaczenie dla oceny opłacalności wydobycia i planów zagospodarowania koncesji, jakimi dysponujemy na Bałtyku.

 

Źródło: Grupa LOTOS

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ