Partner serwisu
24 marca 2014

Ruszyła budowa Terminala PERN

Kategoria: Z życia branży

Kilka dni temu została wydana ostateczna decyzja zatwierdzającą projekt budowlany oraz pozwolenie na budowę pierwszego w Polsce Terminala Naftowego, który realizuje PERN Przyjaźń. Dziś symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego.

Ruszyła budowa Terminala PERN

Pozwolenie budowlane, które podpisał wojewoda pomorski zamyka pierwszą, bardzo ważną fazę przedsięwzięcia umożliwiającą rozpoczęcie robót budowlano-montażowych. Pierwsze prace budowlane polegające na palowaniu pod nowe zbiorniki powinny ruszyć jeszcze w pierwszym kwartale b.r.

– To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i jedna z 16 realizowanych na świecie. Dzięki terminalowi Polska znajdzie się w grupie państw, które zajmują się międzynarodowym handlem ropą naftową, paliwami i produktami chemicznymi. To szansa na poprawę konkurencyjności polskiej gospodarki i elastyczne rozwiązania na wypadek deficytu paliw na rynku – skomentował Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa.

Projekt będzie realizowany w dwóch etapach. Pierwszy, obejmuje budowę sześciu zbiorników na ropę naftową o pojemności 62,5 tys. m3 każdy, (łącznie 375 tys.m. sześc.), oraz infrastrukturę niezbędną do ich obsługi. Jego realizacja pozwoli na przeładunek, magazynowanie i inne usługi dedykowane ropie naftowej.  

Drugi etap zakłada budowę zbiorników o pojemności 325 tys. m. sześc. służących do magazynowania produktów ropopochodnych, chemikaliów, paliwa lotniczego JET-A oraz biokomponentów dodawanych do paliw. Jednocześnie do Terminala Naftowego zostanie doprowadzona bocznica kolejowa oraz wybudowana stacja autocystern.

– To bardzo ważna decyzja nie tylko dla tego przedsięwzięcia ale także przyszłości logistyki ropy naftowej i produktów ropopochodnych w naszym kraju. To także dobry prognostyk, że ten pierwszy hub morski w Polsce, w dodatku złożony i zaawansowany technologicznie,  będzie zrealizowany zgodnie z harmonogramem – podsumował Marcin Moskalewicz, prezes Zarządu PERN „Przyjaźń” S.A.  

Terminal Naftowy w Gdańsku Etap I – jest realizowany przez międzynarodowe Konsorcjum, którego liderem jest IDS-Bud za 415 mln zł w systemie „projektuj i buduj” i ma  być oddany pod klucz  pod koniec 2015 roku. Konsorcjum wygrało wcześniej przetarg na Generalnego Realizatora Inwestycji. Projekt Terminala w ciągu siedmiu miesięcy opracowała inżynieryjna firma GAZOPROJEKT. Realizacja całego przedsięwzięcia powinna zakończyć się w 2018 roku.

 

Źródło: PERN „Przyjaźń”

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ