Partner serwisu
03 marca 2014

5 mln zł na CuGRAF i AlGRAF

Kategoria: Innowacje i nauka

Naukowcy z AGH w Krakowie opracowują nowatorski materiał łącząc grafen z miedzią i aluminium. Wynalazek umożliwi szybszy i bardziej ekologiczny przepływ prądu elektrycznego i posłuży do produkcji przewodów linii napowietrznych nowej generacji.

 

5 mln zł na CuGRAF i AlGRAF

Zespół zamierza stworzyć materiał, łącząc grafen z miedzią i z aluminium, czyli dwoma metalami tradycyjnie służącymi do przesyłu energii elektrycznej i produkcji przewodów. W wyniku połączenia grafenu z miedzią powstanie tzw. CuGRAF, a z aluminium - tzw. AlGRAF. Z materiałów tych powstaną druty, z nich zaś przewody miedziowo-grafenowe lub aluminiowo-grafenowe, które dobrze wpiszą się w nowoczesne rozwiązania tworzone dla odnawialnych źródeł energii.

Zgodnie z przewidywaniami naukowców będą one miały ponadprzeciętną przewodność elektryczną i cieplną. Pozwoli to na istotne zwiększenie obciążalności prądowej linii elektroenergetycznych i obniżenie strat przesyłu bez konieczności budowy nowej infrastruktury. - Ograniczeniem obecnych przewodów napowietrznych jest to, że energia elektryczna zamienia się na ciepło, powodując nie tylko olbrzymie straty energetyczne i zanieczyszczenie powietrza, ale także degradację własności eksploatacyjnych przewodów – wyjaśnił kierownik projektu prof. Tadeusz Knych.

Szanse na przełomowe odkrycie są duże
Projekt potrwa trzy lata. W połowie roku powinny odbyć się pierwsze próby laboratoryjne – To trudny projekt, ponieważ grafen jest nowym materiałem, nie znamy jeszcze dokładnie jego właściwości, choć na pewno ma kilkaset razy większą wytrzymałość mechaniczną niż stal. My zamierzamy wykorzystać jego znakomitą przewodność elektryczną. Nie wiemy dokładnie, jakie otrzymamy rezultaty, ale szanse na powodzenie są duże. Jeśli się nam uda, to będzie to bardzo ważne, przełomowe odkrycie w historii rozwoju elektryczności – powiedział prof. Knych.
Jak dodał profesor nie można zwlekać z realizacją projektu: – Może się okazać, że kto pierwszy, ten lepszy. Kto będzie miał patent, ten będzie sprzedawał i będzie miał nie tylko satysfakcję, ale i pieniądze.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ