Partner serwisu
26 lutego 2014

Optymistyczne prognozy BASF

Kategoria: Chemia

BASF zwiększa sprzedaż i dochody w 2013 roku. Prognozy na 2014 rok są optymistyczne, ale wciąż ostrożne.

 Optymistyczne prognozy BASF

Firma BASF SA ogłosiła wyniki finansowe za 2013 rok, które są lepsze w porównaniu z rokiem poprzednim. Wyniki sprzedaży grupy BASF w czwartym kwartale 2013 roku przekroczyły 18,1 mld euro, co daje rezultat nieco lepszy w porównaniu do roku poprzedniego. Ceny sprzedaży nieznacznie spadły w czwartym kwartale ze względu na negatywne skutki przewalutowania we wszystkich działach. Przejęcia przyczyniły się do wzrostu sprzedaży, szczególnie w segmentach Oil & Gas oraz Agricultural Solutions. Zysk operacyjny (EBIT) przed uwzględnieniem wpływów specjalnych w czwartym kwartale we wszystkich segmentach wzrósł o 223 mln euro do kwoty 1,5 mld euro, z kolei wskaźnik EBIT wzrósł o 584 mln do kwoty 1,6mld euro, w tym wpływy specjalne w wysokości 429 mln euro.

W kontekście całego roku sprzedaż wzrosła o 3% do poziomu 74 mld euro, w dużej mierze dzięki znaczącemu wzrostowi sprzedaży w segmentach Oil & Gas oraz Agricultural Solutions. Pomimo wyższych wolumenów, sprzedaż nieznacznie spadła w branży chemikaliów, w skład której wchodzą segmenty Chemicals, Performance Products oraz Functional Materials & Solutions. Było to głównie wynikiem negatywnych skutków przewalutowania. Wskaźnik EBIT przed uwzględnieniem wpływów specjalnych wzrósł o 543 mln euro, dając sumę 7,2 mld euro. Poza dobrymi wynikami finansowymi biznesu związanego ze środkami ochrony roślin oraz wyższymi wpływami z segmentu Materials & Solutions, wzrost ten uwarunkowany był również w dużej części zwiększeniem dochodów w segmencie Innych produktów.

Zysk netto wyniósł 4,8 mld euro, czyli nieznacznie powyżej ubiegłorocznego poziomu. Zysk na akcję wzrósł z 5,25 euro do 5,27 euro. Skorygowany zysk na akcję wyniósł 5,37 euro, zatem o 0,27 euro poniżej poziomu osiągniętego w poprzednim roku.

– Przepływ środków pieniężnych z działalności operacyjnej osiągnął rekordowy poziom 7,9 mld euro” – skomentował dr Hans-Ulrich Engel, dyrektor finansowy BASF.

Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, które odbędzie się 2 maja, Rada Dyrektorów Wykonawczych wraz z Radą Nadzorczą zaproponują dywidendę w wysokości 2,70 euro na akcję, co daje wzrost o 0,10 euro w porównaniu do roku poprzedniego. Biorąc pod uwagę cenę akcji na koniec 2013 roku w wysokości 77,49 euro, firma BASF ponownie osiąga wysoką stopę dywidendy na poziomie 3,5%.

Perspektywy na rok 2014

– W tym roku również nie spodziewamy się znaczącego przyspieszenia ekonomicznego, niemniej jednak jesteśmy ostrożnie optymistyczni w odniesieniu do rozwoju gospodarczego na świecie. Pomimo niestabilnej sytuacji na rynkach, w 2014 roku przewidujemy, że gospodarka światowa nieznacznie poprawi się w porównaniu do roku 2013 – powiedział dr Kurt Bock, przewodniczący Rady Dyrektorów Wykonawczych BASF SE. Dla światowego sektora chemicznego firma przewiduje stopy wzrostu porównywalne z ubiegłorocznymi. Prognozowane są także nieco wyższe wzrosty w kluczowych branżach klientów, takich jak transport, towary konsumpcyjne i przemysł elektroniczny. Będzie miało to zapewne pozytywny skutek dla wyników firmy BASF.

Perspektywy BASF na rok 2014 oparte są na następujących warunkach ekonomicznych (w nawiasie dane za ubiegły rok):

– Światowy wzrost gospodarczy: +2,8% (+2,3%)
– Wzrost globalnej produkcji chemicznej (z wyłączeniem przemysłu farmaceutycznego): +4,4% (+4,6%)
– Średni kurs euro/dolar 1,30 $ za 1 euro (1,23 $ za 1 euro)
– Średnia cena ropy 110 $/za baryłkę (109$/za baryłkę)

– Pomimo niekorzystnej sytuacji na rynkach, spodziewamy się dobrych wyników finansowych w 2014 roku. Naszym celem jest zwiększenie produkcji z wyłączeniem skutków przejęć i sprzedaży” – stwierdził Bock.

 

Źródło: BASF

fot.: BASF Polska

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ