Partner serwisu
Tylko u nas
19 sierpnia 2019

Dobre praktyki szansą dla zakładu

Kategoria: Aktualności

Utrzymanie pozycji na globalnym rynku to ciągłe wyzwanie dla przedsiębiorstw chcących mieć w nim swój znaczący udział. Dla zrównoważenia kosztów i podejmowanego ryzyka oraz wyników funkcjonowania firmy, w strategii Grupy Azoty zdecydowano o wdrożeniu systemu zarządzania aktywami wg normy ISO 55001.
 

Dobre praktyki szansą dla zakładu

Wpływ na pozycję konkurencyjną mają nie tylko dysproporcje cen surowców i kosztów wytwarzania w poszczególnych regionach świata, różnice regulacji prawnych czy dostępność taniego transportu i istnienie jednolitych warunków dostępu do rynku Unii Europejskiej dla towarów spoza jej obszaru. Ważne jest między innymi, jakimi zasobami majątkowymi przedsiębiorstwo dysponuje i jak nimi zarządza.

Z reguły składniki zasobów majątkowych zostały nabyte w przeszłości dla realizacji założonych wówczas celów działalności gospodarczej. Nieruchomości, maszyny i urządzenia produkcyjne, sprzęt i technologie pozostające w dyspozycji przedsiębiorcy wynikają więc ze zdarzeń przeszłych. Zasoby te jednak podlegają starzeniu i jeśli nic z tym nie zrobimy, to ich stan będzie ciągle się pogarszał, a wartość będzie maleć. Tymczasem konkurencja dysponująca nowoczesnym wyposażeniem produkcyjnym ma w ręku atuty, by przejąć pozycję na rynku, zajmowaną dotychczas przez tradycyjnych, dumnych ze swej historii, lecz gospodarujących na wysłużonym – żeby nie powiedzieć starym – majątku produkcyjnym. Sposobem na niepozostawanie w tyle tej rynkowej rywalizacji są innowacje. Zwykle kosztowne, ale mają zaplanowany optymistyczny efekt. Kłopot w tym, że efekt wdrożenia nie zawsze jest pozytywny, co można było zaobserwować w ostatniej dekadzie XX wieku na przykładzie potentatów na rynku (Motorola, Merck, HP, Rubbermaid), którzy postawili na innowacje, a mimo to, a właściwie dlatego, nie uniknęli katastrofy lub utraty znaczenia na rynku, a nawet przyspieszyli ten proces (na podstawie J. Collins, Jak upadają giganci).


Kultura organizacyjna i majątek trwały
Są dwa obszary w przedsiębiorstwie, które najtrudniej jest zmienić: kultura organizacyjna i majątek trwały. Pierwszy z nich – bo zmiany o charakterze społecznym zachodzą powoli, drugi – bo na wymianę majątku produkcyjnego potrzeba ogromnych środków finansowych. O ile nie można łatwo wymienić parku maszyn, to z pewnością postępowanie z nim można ukierunkować na działania maksymalizujące jego wykorzystanie dla generowania wartości z aktywów. Aktywa z założenia są po to, by dostarczać wartości.

Taki jest sens i przeznaczenie wartościowych zasobów majątkowych kontrolowanych przez organizację – opisują to zasady rachunkowości. Wartości mogą być materialne i niematerialne. Praktycy zarządzania patrzą na wartości szerzej, niż tego wymagają przepisy o rachunkowości. W biznesie nie liczy się to, co o swojej działalności myśli przedsiębiorca, ale to, jakie wartości dostrzega klient i chce ich tak mocno, że jest w stanie za nie zapłacić. Wypada też zwrócić uwagę na pozostałych interesariuszy i to, co dla nich stanowi wartość. Liczą się nie tylko „widoczni” partnerzy: klienci, dostawcy, banki, agendy rządowe, ale też osoby mające wpływ na funkcjonowanie: właściciele, kierownicy, pracownicy.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ