Partner serwisu
Tylko u nas
25 lipca 2019

Najchętniej czytane przez was artykuły w pierwszym półroczu 2019 roku to....

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekCHEMIA.pl w pierwszym półroczu 2019 roku.

Najchętniej czytane przez was artykuły w pierwszym półroczu 2019 roku to....

Japonia jest bardzo ubogim krajem…oczywiście w surowce energetyczne, gdyż  w istocie   jest to niezwykle bogaty kraj. Bogactwo osiągnął jednak wbrew standardowym przykładom rozwoju  gospodarczego, bazującego  na własnych, bogatych zasobach  surowców,  jak USA (węgiel, ropa, gaz), Wielka Brytania (węgiel), Niemcy (węgiel, głównie brunatny). Japończycy  surowce – i to wszystkie – musieli importować (dzisiaj importują 95% swoich potrzeb, gdy Polska tylko 30%), więc wyspecjalizowali się już bardzo wcześnie w oszczędzaniu energii, wyprzedzając w tej dziedzinie inne kraje...

Nadtlenki organiczne należą do szczególnie reaktywnych chemicznie związków: są termicznie niestabilne i mogą ulegać egzotermicznemu samoprzyspieszającemu się rozkładowi, mogą rozkładać się wybuchowo, są łatwopalne, wrażliwe na wstrząs i tarcie, reagują niebezpiecznie w kontakcie z innymi substancjami. Dlatego też w szczególności zostały wzięte pod lupę przepisów...

Spalanie węgla jest podstawą produkcji energii elektrycznej w Polsce i wielu krajach Europy, i świata. Rosnący nacisk na zwalczanie efektu cieplarnianego, którego głównym źródłem jest spalanie paliw kopalnych, wymusza doskonalenie technologii spalania w kierunku zwiększenia jego sprawności i usuwania szkodliwych dla środowiska gazów spalinowych...

Zgodnie z ustaleniami Komisji Europejskiej dotyczącymi ochrony środowiska, niezbędne jest ograniczenie wytwarzania i użytkowania „plastikowych toreb”. W związku z tym poszukuje się tanich polimerów biodegradowalnych, takich jak skrobia termoplastyczna, która może zastąpić szeroko stosowane poliolefiny...

Ostatnie dwie dekady to okres rosnącego zainteresowania rozwojem technologii produkcji biopaliw. Jakie są dostępne metody hodowli biomasy alg fototroficznych, stanowiącej jeden z możliwych surowców do przemysłowej produkcji biodiesla?

Przyglądając się głównemu nurtowi polskiej polityki energetycznej, czyli dywersyfikacji, wypada zapytać: ile jeszcze przyjdzie nam za to zapłacić?

23-24 stycznia przedstawiciele branży chemicznej spotkali się w Płocku, żeby rozmawiać m.in o globalnych trendach oraz nowych kierunkach rozwoju polskiej chemii w ramach jubileuszowego XXV Sympozjum CHEMIA 2019.

Nadmierne poziomy drgań oraz hałasu maszyn powodują szybsze ich zużycie. To z kolei skutkuje awariami i zakłóceniami w procesie produkcyjnym. Może też być przyczyną wielu chorób zawodowych pracowników obsługujących instalacje, a w skrajnym przypadku źródłem śmiertelnych wypadków. Jak im zapobiegać?

– Jest wiele przepisów, które najbardziej będą dotykały Unię Europejską i nakładały pewnego rodzaju kaganiec na użytkowników i producentów nawozów. W Grupie Azoty na bieżąco monitorujemy otoczenie regulacyjne, analizujemy wpływ nowych przepisów na naszą działalność i stopniowo dostosowujemy się do aktualnych wymagań prawnych. Wiele z nich już udało nam się wprowadzić – mówi Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro, który podsumowuje ubiegły rok na rynku nawozów.

Dzisiaj dużym problemem w Polsce jest zagospodarowanie popiołów powstałych ze spalenia biomasy oraz ze spalania osadów ściekowych z oczyszczalni ścieków komunalnych. Na obecnym etapie prac planowane jest włączenie do rozporządzenia nawozowego, jako składnika nawozów, popiołów po procesach termicznej obróbki biomasy.

fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ