Partner serwisu
Tylko u nas
11 kwietnia 2019

Stawiamy na innowacje. Rozmowa z Katarzyną Byczkowską, Dyrektor Zarządzającą BASF Polska

Kategoria: Artykuły z czasopisma

– Wiąże się to z inwestycją w badania i rozwój, na które w minionym roku przeznaczyliśmy ponad 2 miliardy euro. BASF przygotowuje obecnie około 3000 projektów, w które zaangażowanych jest ponad 11 000 pracowników w ośrodkach badawczo-rozwojowych na całym świecie – mówi Katarzyna Byczkowska, Dyrektor Zarządzająca BASF Polska.
 

Stawiamy na innowacje. Rozmowa z Katarzyną Byczkowską, Dyrektor Zarządzającą BASF Polska

•    Wymogi dotyczące ochrony środowiska, zmieniające się przepisy prawa, kwestie związane z przemysłem 4.0… Co dzisiaj jest największym wyzwaniem dla europejskiego przemysłu chemicznego?

Z pewnością nadmierne regulacje prawne, obostrzenia związane z ochroną środowiska i digitalizacja stanowią najbardziej aktualne wyzwania dla przemysłu; w przypadku branży chemicznej dodać jeszcze należy dostęp do bazy surowców. Niemniej każde wyzwanie, jak choćby regulacje, może stanowić szansę.

•    Szansę na co?

Na rozwój i zmianę jakościową. W BASF staramy się mocno współpracować z Unią we wszystkich tematach związanych z ochroną środowiska, przeciwdziałaniu zmianom klimatu, redukcji emisji CO2, czyli ujmując to szeroko – w obszarze zrównoważonego rozwoju. BASF chce być w tym zakresie liderem. Natomiast trzeba sobie zdać sprawę z faktu, że nadmierne regulacje w stosunku do państw członkowskich UE powodują obniżenie ich konkurencyjności na rynku globalnym. Dotyczy to wielu kwestii, w tym bazy surowcowej.

•    Znaleźliście jednak na to rozwiązanie.

Naszym rozwiązaniem są innowacje, dzięki którym będziemy mogli zastąpić dziś wykorzystywane surowce innymi, czy też wdrożyć procesy, w których z surowców korzysta się bardziej wydajnie.

•    Czy przy opracowywaniu nowych produktów stawiacie na badania własne czy może na współpracę z nauką, ze startupami?

Stawiamy na innowacje, które są jednym z filarów naszej strategii – zaraz po digitalizacji – a wiąże się to z inwestycją w badania i rozwój, na które w minionym roku przeznaczyliśmy ponad 2 miliardy euro. BASF przygotowuje obecnie około 3000 projektów, w które zaangażowanych jest ponad 11 000 pracowników w ośrodkach badawczo-rozwojowych na całym świecie. Dzięki innowacjom możemy być konkurencyjni, rozwijać się i szukać nowych rozwiązań. W Polsce nie mamy własnego R&D, dlatego stale rozwijamy współpracę z uczelniami i szukamy ciekawych startupów.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ