Partner serwisu
10 listopada 2016

Artur Kopeć: Poprawia się współpraca przemysłu z nauką

Kategoria: XV Konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych

– Spółki Grupy Azoty mają liczne i wieloletnie doświadczenia we współpracy z polską nauką. Dzisiaj te relacje można określić za bardzo dobre choć zasady uległy pewnym zmianom – mówił w czasie konferencji w Policach Artur Kopeć, członek zarządu Grupy Azoty S.A.   

Artur Kopeć: Poprawia się współpraca przemysłu z nauką

W lutym tego roku utworzono Centrum Aplikacji Alkoholi OXO w Kędzierzynie-Koźlu. W projekt zaangażowała się Grupa Azoty, Ergis, Silekol, Uniwersytet Śląski, Politechnika Opolska czy ICSO z Blachowni. To pierwsze centrum tworzone na nowych zasadach.

We wrześniu zapadła też decyzja o powołaniu centrum badawczo-rozwojowego w Tarnowie. Jego celem jest skalowanie badań z poziomu laboratorium do skali półtechnicznej.

Mówiąc o kwestii badań i rozwoju, muszę podkreślić, że współpraca przemysłu z uczelniami – mimo iż wielu twierdzi, że jest trudna – staje się coraz lepsza. Stawia się nacisk na efekt, skończył się bowiem czas badań tylko dla samych badań. Faktem jest, że w tej współpracy pojawia się pewien konflikt celów. Jeśli uczelni uda się opracować nową technologię – chce się tym chwalić. Natomiast przemysł – wręcz odwrotnie. Chroni swoją wiedzę, know-how. Jeśli jednak wypracuje się tu wcześniej jasne zasady gry, współpraca ta może być bardzo owocna.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ