Partner serwisu
18 czerwca 2015

Inwestycje i plany PCC Rokita

Kategoria: Z życia branży

- Jesteśmy w trakcie realizacji planu inwestycyjnego na lata 2014-2017. Działania zaplanowane tylko na 2015 r. pochłoną około 130 mln zł. - mówi Rafał Zdon, Wiceprezes Zarządu PCC Rokita.

Inwestycje i plany PCC Rokita

- Jesteśmy w trakcie realizacji planu inwestycyjnego na lata 2014-2017. Działania zaplanowane tylko na 2015 r. pochłoną około 130 mln zł. Niedawno zakończyliśmy prace nad jedną z najważniejszych inwestycji – elektrolizą membranową. Inne kluczowe inwestycje to m.in. rozbudowa zdolności wytwórczych tlenku propylenu oraz zwiększenie zdolności produkcyjnych polioli i systemów poliuretanowych - mówi Rafał Zdon, Wiceprezes Zarządu PCC Rokita SA.

– Rynek jak do tej pory nas nie zaskakuje – dodaje Wiesław Klimkowski, Prezes Zarządu PCC Rokita: – W dalszym ciągu konsekwentnie realizujemy strategię koncentracji na produktach specjalistycznych, która przynosi zamierzone efekty. Tak jak wspomniałem, intensywnie realizujemy także kluczowe inwestycje. Konsekwencją zakończenia prac nad elektrolizą membranową był naturalny proces przełączenia systemów, a w efekcie wstrzymanie produkcji na instalacji na niespełna miesiąc. Tak jak zapowiadaliśmy, fakt ten miał wpływ na wyniki finansowe za I kw. i będzie miał wpływ na wyniki za II kw. br., chociaż już w mniejszym stopniu. Finalnie inwestycja pozwoli natomiast na znaczne zwiększenie zdolności produkcyjnych oraz ograniczenie o ok. 20 mln w skali roku kosztów zużycia energii elektrycznej – zaznacza prezes.

Finansowanie inwestycji

Rafał Zdon poruszył również kwestie dotyczącą źródeł finansowania inwestycji.– Nasza strategia finansowania inwestycji zakłada dywersyfikację źródeł finansowania. Oprócz emisji obligacji ważnym elementem jest finansowanie bankowe. Wykorzystujemy te dwa źródła w racjonalny sposób. Dzięki wypracowanym relacjom z instytucjami finansowymi oraz zaufaniu, które wypracowaliśmy sobie wśród inwestorów, mamy dużą elastyczność w wyborze finansowania. Każdorazowo dostosowujemy je do naszych potrzeb i aktualnie panujących warunków rynkowych. Dodatkowo, do realizacji inwestycji wykorzystujemy także środki własne, dotacje i pożyczki preferencyjne. Do tej pory w ramach dwóch poprzednich Programów Emisji Obligacji wyemitowaliśmy papiery dłużne o łącznej wartości 142 mln zł. W ubiegłym roku przeprowadziliśmy również z sukcesem pierwszą publiczną emisję akcji, z której spółka pozyskała środki w wysokości 52 mln zł – dodał przedstawiciel zarządu PCC Rokita.

Źródło,fot.: PCC Rokita

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ