Arkadiusz Kamiński: Ekoenergetyczny kodeks
Czyli w przemyśle rafineryjnym jest sporo miejsca na innowacyjność?
Przemysł rafineryjny nie należy obecnie do dynamicznie rozwijających się w Europie gałęzi przemysłu – część rafinerii ze względu na niskie ceny surowców jest zamykana. Tym ważniejsze jest poszukiwanie nowych obszarów działalności opartych na innowacyjnych technikach i technologiach np.: w petrochemii, chemii czy energetyce. Dlatego też rozpatrujemy możliwości dalszego rozwoju, a część ścieżek została już wytyczona, np. budowa wysokosprawnych instalacji gazowych do wytwarzania energii. Rozpoczęliśmy już prace inwestycyjne projektu Metatezy jako innowacyjnej technologii pozyskania dodatkowych ilości tak potrzebnego na rynku propylenu.
Powróćmy jeszcze do inwestycji. Czy zaplanowane są one również w zakresie gospodarki wodno-ściekowej?
Na terenie naszego zakładu posiadamy wysokosprawną Centralną Oczyszczalnię Ścieków (COŚ), w której oczyszczane są ścieki socjalne, przemysłowe i wody opadowe napływające z obszaru zakładu produkcyjnego w Płocku oraz od firm obcych, funkcjonujących na jego terenie lub w jego obrębie. Wszystkie ścieki napływające na COŚ poddawane są procesom wielostopniowego oczyszczania na drodze mechanicznej, fizykochemicznej oraz biologicznej. W PKN ORLEN część ścieków oczyszczonych wykorzystywana jest powtórnie do produkcji wody gospodarczej i ppoż., co znacznie zmniejsza ilość pobieranej wody z Wisły.
Przed nami kolejne rejestracje związane z nowymi inwestycjami realizowanymi w PKN ORLEN, w tym gipsu jako nowego produktu niestanowiącego naszej podstawowej działalności, który będziemy otrzymywać w wyniku funkcjonowania instalacji odsiarczania spalin
Przyjęta strategia w zakresie ochrony środowiska, której myślą przewodnią jest odpowiedzialność za zrównoważony rozwój Koncernu oparty na czterech filarach: realizacja strategii biznesowych z zachowaniem najwyższej neutralności ekologicznej, efektywne gospodarowanie odpadami, konsolidacja i wzmocnienie kompetencji w obszarze usług środowiskowych – również przewiduje inwestycje w zakresie gospodarki wodno-ściekowej.
A konkretnie?
Podam przykład najważniejszych. Pierwszy z nich to eliminacja chloru w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Celem jest likwidacja instalacji chlorowania i zastąpienie obecnej, rozległej sieci wody chlorowej poprzez generatory dwutlenku chloru, który jest skuteczniejszym i bezpieczniejszym dezynfektantem stosowanym do oczyszczenia wszystkich rodzajów produkowanej w Zakładzie Wodno-Ściekowym wody, m.in. pitnej, chłodniczej czy też gospodarczej i ppoż.