Partner serwisu
26 stycznia 2015

Krzysztof Romaniuk: W 2014 popyt na paliwa podobny do 2013

Kategoria: XXI Sympozjum Naukowo-Techniczne CHEMIA

– W 2014 popyt na paliwa nie różnił się znacznie od poziomu z roku 2013. Rynek paliw silnikowych zmalał o około 1,5% – mówił Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, w czasie płockiego sympozjum „Chemia 2015”.

Krzysztof Romaniuk: W 2014 popyt na paliwa podobny do 2013

Romaniuk dodał, że w ubiegłym roku nie zmienił się istotnie popyt na olej napędowy, podczas gdy przy wzroście PKB (a ten zwiększył się o ok 3%), popyt na ON zwykle rośnie. Popyt na benzyny spadł o 2%, a na gaz płynny LPG o około 1%.

– Zeszłoroczny gwałtowny spadek cen paliw wpłynął na to, że w ostatnich miesiącach roku obserwowano wzrost marż na paliwa silnikowe. Jednak średnio w roku marże brutto wzrosły nieznacznie, bo o 1gr/l. To wciąż zbyt mało, by utrzymać stacje benzynowe tylko ze sprzedaży paliw. Wzrosły natomiast przychody w sklepach przystacyjnych – informował Romaniuk.

Dyrektor POPiHN dodał, że od 1 stycznia 2014 weszło w życie rozporządzenie dotyczące wyposażenia stacji paliw w zmodernizowane zbiorniki. POPiHN szacował, że przepisy te spowodują zamknięcie 350-500 stacji. Ostatecznie ubyło ich około 300 do końca 2014 roku. – Niestety część stacji – mimo że nie spełnia nowych wymogów – nadal działa i często są wykorzystywane przez szarą strefę – zaznaczył Krzysztof Romaniuk.

XXI edycja sympozjum „Chemia 2015” odbyła się w Płocku w dniach 21-22 stycznia. Organizatorem była firma BMP, a honorowym gospodarzem PKN ORLEN.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ