Partner serwisu
09 stycznia 2015

51 mln zł na prace w przemyśle metali nieżelaznych

Kategoria: Innowacje i nauka

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz KGHM Polska Miedź S.A. ogłosiły wyniki drugiego konkursu w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia CuBR. Osiem konsorcjów składających się z uczelni, instytutów badawczych i przedsiębiorców otrzyma 51 mln zł.

51 mln zł na prace w przemyśle metali nieżelaznych

Przedsięwzięcie Zrównoważony Rozwój Przemysłu Metali Nieżelaznych z Wykorzystaniem Innowacyjnych Technologii - CuBR powstało dzięki zawarciu pierwszego w Polsce porozumienia dotyczącego finansowania B+R w przemyśle pomiędzy rządową agencją, a międzynarodową korporacją. Celem tej inicjatywy jest zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki w obszarze przemysłu metali nieżelaznych: osiągnięcie istotnego postępu technologicznego oraz wypracowanie rozwiązań umacniających pozycję polskiej branży metali nieżelaznych jako uczestnika globalnego rynku.

– Efektywne wprowadzanie innowacji jest kluczowym czynnikiem zwiększającym konkurencyjność gospodarki. Niezbędna jest przy tym ścisła współpraca pomiędzy ośrodkami naukowymi, przedsiębiorcami i państwem. Jestem przekonany, że realizowany wspólnie z KGHM program CuBR dostarczy nam nie tylko wiele nowatorskich rozwiązań dla przemysłu metali nieżelaznych, ale również wypracujemy przy tej okazji efektywne mechanizmy współpracy, z których skorzystamy w przyszłości – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W drugim konkursie CuBR dofinansowanie w wysokości ok. 51mln zł otrzyma osiem  konsorcjów. Realizowane przez nie projekty dotyczyć będą m.in. rozwoju technologii wydobycia i wzbogacania polskich rud miedzi, a także innowacyjnej technologii magazynowania energii z wykorzystaniem technik sztucznej inteligencji. Podjęte zostanę także prace nad stworzeniem samojezdnego wozu z automatyczną głowicą kotwiącą oraz opracowaniem automatycznego urządzenia do rozbijania brył miedzi w kopalniach. Zadeklarowany wkład własny przedsiębiorstw w konkursie wynosi 6,4 mln zł.

– W Polsce wciąż jeszcze w górnictwie często nie widzi się gałęzi innowacyjnej gospodarki. Tymczasem właśnie dzięki porównaniom ze światowymi osiągnięciami wyraźnie widać, że tym, co wyróżnia markę KGHM, jest unikatowa wiedza, która pozwala na generowanie innowacji i nowoczesnych technologii, z czego korzystają polscy przedsiębiorcy i placówki naukowo-badawcze – mówi dr hab. inż. Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

W I kwartale 2015 roku ogłoszony zostanie jeszcze jeden konkurs w ramach przedsięwzięcia CuBR.

Łącznie na badania naukowe, prace rozwojowe i działania wspierające transfer ich wyników do przemysłu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz KGHM Polska Miedź S.A. chcą przeznaczyć po 100 mln zł.

Źródło: NCBR

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ