Partner serwisu
28 listopada 2014

Spółki Skarbu Państwa i KUL w konsorcjum "Bezpieczeństwo gospodarcze Polski"

Kategoria: Z życia branży

Grupa Azoty, PGNiG, PKN Orlen, PGE oraz KUL i prywatni partnerzy biznesowi będą wspólnie inicjować i prowadzić badania naukowe oraz komercjalizować ich wyniki.

Spółki Skarbu Państwa i KUL w konsorcjum "Bezpieczeństwo gospodarcze Polski"

– W latach 2014-2020 prawie 15 proc. naszej całkowitej alokacji z Unii, czyli co siódme euro wydatkowane przez Polskę, będzie przeznaczone na wsparcie badań i rozwoju oraz wdrażania ich wyników. W porównaniu do dotychczasowego wsparcia, zdecydowanie większy nacisk zostanie położony na współpracę biznesu i nauki. Dlatego bliski sojusz tych sektorów będzie absolutnie niezbędny, by te pieniądze dobrze wykorzystać – napisał Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa w liście do uczestników konferencji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, podczas której powołano konsorcjum.

– To konsorcjum to przykład sytuacji, w której zyskują wszystkie strony porozumienia. Spółki będą miały możliwość wspólnego prowadzenia prac rozwojowych o charakterze innowacyjnym oraz dostęp do najlepszych studentów i absolwentów. KUL zyska możliwość wspólnego aplikowania o unijne granty, a studenci z regionu szansę na udział w najważniejszych projektach w kraju i zdobycia unikalnego doświadczenia. Współpraca nauki i biznesu wpływa na podnoszenie konkurencyjności polskiej gospodarki – napisał Włodzimierz Karpiński.

Kluczowe spółki z udziałem Skarbu Państwa prowadzą obecnie 238 projektów przy współpracy z ośrodkami naukowymi i badawczymi. 164 z nich zostały zapoczątkowane w ciągu roku.

Realizowane projekty dotyczą m.in. wytwarzania nowoczesnych kompozytów zawierających grafen dla przemysłu energetycznego i elektronicznego, zarządzania zdolnościami przesyłowymi sieci elektroenergetycznych, pozyskiwania metali szlachetnych, poszukiwania i eksploatacji węglowodorów niekonwencjonalnych, sposobów obniżania emisji gazów cieplarnianych oraz wytwarzania paliw i energii z biomasy i odpadów rolniczych.

Ministerstwo Skarbu Państwa przy współpracy z uczelniami wyższymi i spółkami uruchomi program staży dla absolwentów uczelni publicznych w kluczowych spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Autorzy najlepszych prac magisterskich i inżynierskich obronionych w 2014 r. odbędą płatne staże i zdobędą doświadczenie przy najciekawszych projektach.

Konkurs ruszy w styczniu 2015 r.

 

Źródło, fot.: MSP

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ