Partner serwisu
12 listopada 2014

Złoty medal dla Instytutu Nowych Syntez Chemicznych

Kategoria: Innowacje i nauka

W dniach 30.10.-02.11.2014 roku odbyły się 66 Międzynarodowe Targi „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2014” w Norymberdze. Instytut Nowych Syntez Chemicznych został nagrodzony złotym medalem za wynalazek „Sposób ekstrakcji surowców stałych lub ciekłych nadkrytycznym ditlenkiem węgla”.

Złoty medal dla Instytutu Nowych Syntez Chemicznych

Przedmiotem wynalazku jest inny sposób ekstrakcji surowców stałych lub ciekłych nadkrytycznym ditlenkiem węgla, w którym gazowy ditlenek węgla o ciśnieniu podkrytycznym spręża się do ciśnienia nadkrytycznego za pomocą bezsmarowego, jedno lub kilkustopniowego kompresora.

Standardowo dzisiaj powszechnie używa się pomp do sprężania ciekłego ditlenku węgla. Ten sposób wymaga stosowania agregatów chłodniczych do skraplania dużych strumieni ditlenku węgla oraz do schładzania go przed pompą do wartości czasami głęboko poniżej zera celem uniknięcia kawitacji na pompie. Do procesu wymagana jest temperatura o wartości ponadkrytycznej, co wymaga dodatkowo ogrzewania.

Sposób według wynalazku eliminuje, lub w znacznym stopniu ogranicza wady znanych sposobów, czyli chłodzenia ditlenku węgla, przegrzewania sprężonego ditlenku węgla w celu uzyskania odpowiedniej temperatury nadkrytycznej przed ekstrakcją oraz skraplania gazowego ditlenku węgla za separatorem w celu zawrócenia go do procesu ekstrakcji. Instalacja ekstrakcji według wynalazku nie wymaga czynnika chłodzącego o temperaturze poniżej 5 ºC, posiada mniej aparatury, jest mniej skomplikowana i tańsza w budowie, zajmuje mniej przestrzeni. Sposób ekstrakcji według wynalazku jest szczególnie korzystny przy ciśnieniu ekstrakcji poniżej 50 MPa i wydajności kompresora poniżej 15 t/h ditlenku węgla, co jest związane z konstrukcją i ceną kompresora.

Twórcami nagrodzonego wynalazku są pracownicy Zakładu Ekstrakcji Nadkrytycznej INS: Edward Rój i Kazimierz Kozłowski.

 

Źródło: INS

fot.: freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ