Partner serwisu

RELACJA

Kategoria: VI Konferencja Woda i Ścieki w Przemyśle 2012

Jak skutecznie ograniczyć ilość wody zużywanej w przemyśle? Jak radzić sobie z powstającymi ściekami? I wreszcie, jak poprawić efektywność energetyczną istniejących instalacji?

RELACJA

     Zasoby wody w Polsce są ograniczone. Dodatkowo, mijające miesiące były ubogie w opady atmosferyczne, co spowodowało pogorszenie sytuacji hydrologicznej w kraju. Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z faktu, że należy racjonalnie gospodarować medium, jakim jest woda. Dostępne dziś technologie pozwalają na znaczącą redukcję jej zużycia do celów przemysłowych, energetycznych.

     Wymiana starych instalacji, zastosowanie nowoczesnych metod uzdatniania, pozwala często na zmniejszenie zużycia wody surowej na potrzeby własne nawet o kilkadziesiąt %. Nie wspominając już o zmniejszeniu zużycia kwasu solnego czy ługu sodowego. Pozytywną konsekwencją jest również zmniejszenie ilości ścieków zrzucanych do środowiska.

     Oprócz zmiany technologii na nowocześniejszą, istnieją jeszcze inne sposoby na poprawienie efektu ekologicznego. Znaczące zmniejszenie zużycia energii przez „układy wodne” można uzyskać poprzez modernizację układów pompowych. Czy to poprzez wymianę na pompy nowszego typu, czy zmianę sposobu regulacji. Nie bez znaczenia pozostaje również sposób sterowania układem napędowym pompy, czyli silnikiem elektrycznym. Zastosowanie przemienników częstotliwości do regulowania ich pracy z pewnością przyczynia się do poprawienia charakterystyki ruchowej układu, a co za tym idzie również jego płynności działania. Pozostaje jeszcze kwestia armatury. Również i tutaj jest pole do popisu. Rozwiązania, jakie mogą zaoferować firmy w tym zakresie, są spore. Od najprostszych zaworów, zasuw, po skomplikowane, sterowane elektronicznie urządzenia.

     O rozwiązaniach w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, o tym jak ograniczyć zużycie wody, dyskutowano podczas VI Konferencji Naukowo-Technicznej „Woda i Ścieki w Przemyśle”, która odbyła się w Lublinie. W łączonej konferencji (również dla przemysłu spożywczego) wzięło udział ponad 220 gości. Wśród firm i zakładów nie zabrakło przedstawicieli elektrowni, elektrociepłowni, zakładów azotowych, jak i przemysłu spożywczego oraz agro. Gospodarzami spotkania były: ZA Puławy SA oraz Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek. Partnerami byli: ENEA Wytwarzanie SA oraz PGE GiEK SA.

     Konferencje zakończyły się wycieczkami do: ZA Puławy, Enea Wytwarzanie SA oraz Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, gdzie uczestnicy mogli m.in. zobaczyć działające w praktyce instalacje uzdatniania wody.

 

 Fot. Mateusz Grzeszczuk

 

Honorowy Gospodarz Partnerzy: Patronat merytoryczny:

Stowarzyszenie Inżynierów
 i Techników Przemysłu Chemicznego
Oddział Puławy

Polska Izba Przemysłu
Chemicznego
         
Honorowy patronat
Patronat medialny:

Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk

         
         

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ