Partner serwisu
08 września 2023

Silny koncern multienergetyczny odpowiedzią na potrzeby Polaków

Kategoria: Aktualności

Ostatnie pięć lat to okres dynamicznego rozwoju Grupy ORLEN. Wdrożone projekty inwestycyjne, a przede wszystkim sfinalizowane fuzje z Energą, LOTOSEM i PGNiG uczyniły z koncernu największą firmę paliwowo-energetyczną w Europie Środkowej. Jakie plany ma ORLEN na najbliższe lata i na jaki sektor gospodarki postawi? M.in. o tym mówiono na trwającym Forum Ekonomicznym w Karpaczu.

Silny koncern multienergetyczny odpowiedzią na potrzeby Polaków

Skala oraz ilość zrealizowanych transakcji w Grupie ORLEN jest bezprecedensowa. Jak potwierdzili ostatnio niezależni audytorzy - wszystkie efekty synergii i korzyści uwalniane w wyniku przejęć (dokonanych w ubiegłym roku) mogą do 2032 roku przekroczyć 20 mld zł, czyli dwukrotnie więcej niż kwota szacowana przed sfinalizowaniem tych fuzji.

„ORLEN przy swoim potencjale może wypromować polską, globalną markę. To niezwykle potrzebne w obecnym świecie. Dzisiaj ktoś na nas zarabia i to trzeba zmienić. ORLEN ma ku temu ogromne możliwości” - stwierdził Włodzimierz Ehrenhalt ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców w trakcie sesji „Silny koncern multienergetyczny odpowiedzią na potrzeby Polaków” podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Jak przyznał dr Adam Czyżewski, główny ekonomista ORLEN, koncern analizuje i przygląda się wielu ambitnym projektom w różnych sektorach gospodarki. „Konsekwentnie idziemy do przodu i naszym celem jest rozwinięcie nowych technologii na własny rachunek i pod własną marką” - potwierdził ambitne plany polskiego koncernu dr Czyżewski.

„Istotne jest, aby kapitał pozostawał w kraju. A cała zaś transformacja energetyczna, która w tej chwili jest jednym z najważniejszych tematów życia gospodarczego naszego kraju ma prowadzić do tego, aby zmniejszać ceny” - wyjaśnił prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana, dodając, iż wkrótce, dzięki konsekwentnym działaniom, można zmniejszyć import (głównie surowców energetycznych) o 200 mld złotych.

Jak przyznali paneliści podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, w wyniku konsekwentnie prowadzonych działań stworzono z ORLENU silny podmiot o zdywersyfikowanych źródłach przychodów, który ma zapewnić Polakom stabilną, zieloną i tanią energię.

„Inwestujemy w farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Chcemy być partnerem dla Norwegów i wydobywamy coraz więcej gazu ziemnego na Morzu Północnym. Chcemy także magazynować tam CO2 powstały w wyniku naszych produkcji, ale także oferować taką usługę innym podmiotom” - powiedział dr Adam Czyżewski, który przypomniał o najbardziej aktualnych działaniach ORLENU.

Panel „Silny koncern multienergetyczny odpowiedzią na potrzeby Polaków” to jedno z wielu wydarzeń Forum Ekonomicznego w Karpaczu 2023 (5-7 września).

źródło: PAP MediaRoom
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ