Partner serwisu
26 lipca 2023

Gdzie fizyk nie może, tam SI pośle...monitorowanie rurociągów o złożonej hydraulice

Kategoria: XXII Konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych

To temat wystąpienia Adama Karaszewskiego z firmy PSI Polska, podczas XXII konferencji Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych we Wrocławiu

Gdzie fizyk nie może, tam SI pośle...monitorowanie rurociągów o złożonej hydraulice

Sztuczna inteligencja nadal nie zastąpi hydraulika ani nie zreperuje zaworu. Potrafi jednak uzupełnić model hydrauliczny, wykryć wyciek czy awarię tego zaworu. W instalacjach rurociągów przesyłowych, systemy SCADA wizualizują profile hydrauliczne, wykrywają anomalie, optymalizują operacje i wspierają decyzje w oparciu o modele fizyczne. Jednak w sytuacji, gdy brakuje charakterystyk urządzeń, dane pomiarowe są niekompletne lub występują zjawiska przepływów wielofazowych zbyt trudne do ujęcia układami równań, niezbędne jest wprowadzenie rozwiązań adaptacyjnych, bazujących na danych empirycznych.

Wykorzystując Sztuczną Inteligencję, należy pamiętać o niebezpieczeństwie złudnych „poprawnych” odpowiedzi generowanych przez system (np. chat GPT, MidJourney). Taka sytuacja może nastąpić, gdy wychodzimy poza empirycznie zbadany obszar. Z czasem taki przystosowujący się do nowych warunków system, jeśli nie jest nadzorowany, nauczy się także tolerować niekorzystne zjawiska. Mogą to być usterki w pracy pomp czy zaworów albo powtarzające się 'brania', czyli kradzieże w danym punkcie.

Parafrazując Remarqua: "na rurociągu bez zmian", choć faktycznie wiele się dzieje, a powtarzalne zjawiska są dobrze rozróżniane. Pojawia się więc zapotrzebowanie na rozwiązania, które będą wspierały człowieka w podejmowaniu decyzji o tym, które wykryte zdarzenia występujące na rurociągu są istotne i jak mogą wpłynąć na realizowane operacje.

Takim rozwiązaniem jest PSIlds-AI. 

Adam Karaszewski

Prelegent reprezentujący PSI Polska to ekspert w dziedzinie systemów IT dla wielkoskalowej energetyki. Jego zainteresowania obejmują modelowanie matematyczne, optymalizację produkcji energii elektrycznej, ropy i gazu, a także wykorzystanie funkcji wyższych, takich jak SCADA i ETRM, do wykrywania anomalii i zagrożeń w systemach przesyłu energii. Obecnie pochłania go możliwość połączenia klasycznego modelowania pracy instalacji z uczeniem maszynowym, opartym na analizie pomiarowych serii czasu. Jego badania przyczyniają się do rozwoju efektywności i bezpieczeństwa w branży energetycznej.

 

***

Honorowym Gospodarzem XXII Konferencji Naukowo-Technicznej "Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych.Infrastruktura krytyczna", która odbędzie się 26-27 wrzesnia br. jest PCC Rokita SA. Organizatorem – firma BMP, wydawca m.in. magazynu "Chemia Przemysłowa" i portalu www.kierunekCHEMIA.pl.

fot. PSI Polska
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ