Partner serwisu
06 czerwca 2023

Genetyką i chemią sądową zajmą się naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego

Kategoria: Aktualności

W Centrum Nauk Sądowych UW utworzono dwa nowe laboratoria badawcze. Ich działalność została zainaugurowana podczas konferencji NEXTgenerationLAB, która odbywała się od 30 maja do 1 czerwca w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW.

Genetyką i chemią sądową zajmą się naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego

Dwa nowe laboratoria powstały w ramach Centrum Nauk Sądowych (CNS) UW – powstałej w 2007 roku ogólnouniwersyteckiej jednostki organizacyjnej, która prowadzi interdyscyplinarne badania oraz studia kryminalistyczne z pogranicza psychologii, biologii, chemii, fizyki oraz prawa. Zajęcia prowadzone są też przez ekspertów zewnętrznych, np. z laboratoriów policyjnych, a także w jednostkach pozauniwersyteckich, w tym w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie studenci uczestniczą w zajęciach z medycyny sądowej.

 

W CNS UW działa także Biuro Ekspertyz, które na zlecenie organów procesowych i innych podmiotów przeprowadza ekspertyzy sądowe i wydaje opinie, m.in. z zakresu identyfikacji sprawców przestępstw i fałszerstw dokumentów. Podzielone jest ono na trzy laboratoria: Kryminalistyki Ogólnej i dwa nowo utworzone – Genetyki Sądowej i Chemii Sądowej.

 

– Posiadane przez nie możliwości techniczne i wyposażenie laboratoryjne, jak również zatrudnieni w nich najwyższej klasy eksperci umożliwiają szybkie rozwiązywanie poważnych przestępstw, takich jak zabójstwa, rozboje, zgwałcenia, produkcja i handel narkotykami. Otwarcie nowych laboratoriów kryminalistycznych na Uniwersytecie Warszawskim powoduje, że nasza uczelnia staje się jednym z liderów w dziedzinie genetyki i chemii sądowej oraz cennym partnerem dla organów ścigania. Utworzenie laboratoriów i ich wyposażenie było możliwe dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu CNS UW przez rektora UW – mówi dr Anna Trynda z Centrum Nauk Sądowych UW.

 

Laboratorium Genetyki Sądowej

Laboratorium Genetyki Sądowej (LGS) CNS łączy w sobie kombinację innowacyjnych i praktycznych koncepcji, dobrych praktyk, aby jak najlepiej pomóc w prowadzonych postępowaniach i w zwiększeniu szybkości wykrywania sprawców przestępstw. LGS postawił sobie za cel również łączenie badań naukowych z praktyką w zakresie innowacyjnych rozwiązań i nowatorskich narzędzi taktyczno-technicznych. Prowadzona działalność dotyczy zarówno sfery naukowej, dydaktycznej, jak również usługowej. Kompetencje pracowników, jak również nowoczesne urządzenia dostępne w laboratorium umożliwiają m.in. prowadzenie kryminalistycznej analizy DNA: od ekstrakcji po genotypowanie DNA o wysokiej przepustowości, jak również pomoc w obsłudze miejsc zdarzeń.

Laboratorium Chemii Sądowej

W Laboratorium Chemii Sądowej wykonywane są ekspertyzy dotyczące badań jakościowych i ilościowych narkotyków, w szczególności na zlecenie organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Ponadto wykonywane są badania produktów pochodzących z konopi na zlecenie organów ścigania, wymiaru sprawiedliwości i podmiotów prywatnych oraz badania materiału pochodzącego z upraw konopi włóknistych na podstawie przepisów unijnych, na potrzeby hodowców i agencji rządowych.

Inauguracja działalności nowych laboratoriów CNS odbyła się podczas międzynarodowej konferencji NEXTgenerationaLAB zorganizowanej od 30 maja do 1 czerwca w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych UW. Uczestnicy omówili m.in. rozwój kryminalistycznych badań genetycznych i chemicznych. Gościem honorowym i key speakerem był prof. Henry C. Lee, ekspert kryminalistyki oraz twórca Instytutu Kryminalistyki na University of New Haven. Prof. Lee od kilku lat wspomaga działalność naukową i dydaktyczną Centrum Nauk Sądowych na Uniwersytecie Warszawskim i jest „ojcem chrzestnym” magisterskich studiów kryminalistycznych, które prowadzone są od siedmiu lat na Uniwersytecie Warszawskim.

Wydarzenie objęte zostało patronatem rektora UW.

źródło: UW
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ