Partner serwisu
31 lipca 2014

Budowa bloku gazowo-parowego we Włocławku

Kategoria: Energetyka w chemii

Inwestycja o wartości 1,4 mld złotych polega na budowie bloku gazowo-parowego o mocy 473 MWe. Będzie on jednocześnie wytwarzał energię elektryczną i cieplną na potrzeby m.in. ANWIL S.A . oraz energię elektryczną dla sąsiadującego Włocławka i województwa kujawsko-pomorskiego.

Budowa bloku gazowo-parowego we Włocławku

Stan realizacji inwestycji

- Dotychczas na terenie budowy Elektrociepłowni zostały zakończone prace ziemno-budowlane w tym fundamenty głównych obiektów tj. kotłowni, maszynowni i budynku elektrycznego. Zakończono montaż konstrukcji chłodni wentylatorowej. Trwa montaż kluczowych urządzeń elektrociepłowni, a dobiega końca montaż konstrukcji stalowej maszynowni. Posadowiono już turbinę gazową na fundament oraz generator, który jest bardzo dużym i istotnym elementem całej konstrukcji bloku CCCG. Sercem włocławskiej elektrowni będzie tzw. „Power Train”, czyli turbina gazowa o masie ok. 330 ton, połączona z generatorem o wadze ok. 420 ton i ponad ok. 350 tonową turbiną parową, co stanowi najbardziej skomplikowany technologicznie element elektrowni. Zakończono również montaż modułów ciśnieniowych kotła oraz walczaków czyli urządzeń separujących parę od wody. Obecnie prace są realizowane zgodnie z harmonogramem. Najbliższy czas to okres prac montażowych wszystkich elementów elektrociepłowni, wykonania wszystkich połączeń oraz montaż systemów elektrycznych i automatyki. Elektrociepłownia będzie wytwarzała energię elektryczną w kogeneracji z produkcją ciepła od 2016 roku – mówi portalowi Kierunekchemia.pl Marcin Wasilewski, Dyrektor Biura Energetyki w PKN ORLEN.

Cel inwestycji oraz jej znaczenie dla Polski i regionu

Budowa EC Włocławek jest flagowym projektem PKN ORLEN SA, związanym z realizacją strategii energetycznej Koncernu, który umożliwi wejście na rynek energii elektrycznej przy jednoczesnym zabezpieczeniu dostaw energii elektrycznej i cieplnej dla ANWIL S.A. na optymalnym poziomie kosztowym. Blok zastąpi obecną, wyeksploatowaną elektrociepłownię ANWILu.

Elektrociepłownia zlokalizowana na terenach zakładów we Włocławku, w pełni zaspokoi zapotrzebowanie na energię cieplną całego kompleksu przemysłowego.

Ponadto, będzie produkowała energię elektryczną na potrzeby Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. W zakresie wpływu na środowisko, blok będzie spełniał wszystkie wymagania przepisów krajowych i unijnych.

Instalacja wpisuje się w cele polityki energetycznej Polski, zakładającej rozwój wysokosprawnych jednostek i zmniejszanie emisji szkodliwych dla środowiska.

Technologia 

Blok gazowo-parowy we Włocławku będzie zasilany gazem systemowym, a prognozowane zużycie będzie wynosiło około  600-700 mln m3 rocznie. Technologia wytwarzania energii elektrycznej oparta jest o technologię turbin gazowych.

Jednostka będzie miała wyższą sprawność i elastyczność pracy w porównaniu z konwencjonalnymi systemami produkcji energii elektrycznej, opartymi na paliwie węglowym. Technologie wykorzystywane w blokach CCGT powodują również znacznie niższe emisje szkodliwych substancji, takich jak NOx, SO2 i gazy cieplarniane. W układzie wyprowadzenia mocy planowane jest zastosowanie transformatora z przesuwnikiem fazowym. Będzie to pierwsza aplikacja takiego urządzenia wykorzystana w przyłączeniu bloku i dużego odbiorcy.

 

Źródło: MSP

 

Fot.: MSP, PKN ORLEN

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ