Partner serwisu
25 kwietnia 2023

ORLEN wchodzi na czeski rynek usług inżynieryjnych

Kategoria: Aktualności

Grupa ORLEN utworzyła spółkę, która będzie realizować usługi inżynieryjne i wykonawcze w Czechach. ORLEN Projekt Česká republika s.r.o ułatwi optymalizację kosztową inwestycji Unipetrolu i przyczyni się do dalszego wzmocnienia pozycji Grupy w regionie.

ORLEN wchodzi na czeski rynek usług inżynieryjnych

– W wyniku skutecznie przeprowadzonych konsolidacji zbudowaliśmy największą w Europie Środkowej grupę paliwowo-energetyczną. Mamy potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale też całego regionu. Powołanie nowej spółki inżynieryjnej na czeskim rynku wpisuje się w nasze strategiczne ambicje związane z transformacją energetyczną i rozwojem na rynkach zagranicznych – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
 

ORLEN Projekt Česká republika s.r.o. zajmie się kompleksową realizacją projektów instalacji rafineryjnych, petrochemicznych, energetycznych oraz ochrony środowiska. Udziałowcami są ORLEN Projekt SA i ORLEN Unipetrol RPA, posiadający odpowiednio 60 i 40 proc. udziałów w nowym podmiocie. W zakresie jego działalności znajdzie się nie tylko przygotowanie koncepcji programowo-przestrzennych  i dokumentacji niezbędnej do uzyskania zgód środowiskowych, ale też tworzenie projektów budowlanych i wykonawczych, realizacje, odbiory, uruchomienia i pozyskiwanie pozwoleń na użytkowanie inwestycji realizowanych, w pierwszej kolejności, na rzecz podmiotów z Grupy ORLEN Unipetrol.

– Jesteśmy częścią dynamicznie rozwijającej się Grupy ORLEN i wspólnie z nią przygotowujemy się do transformacji i rozwoju naszej działalności w kierunku neutralności emisyjnej, którą osiągniemy do 2050 roku. Nowa spółka projektowa, w której agregujemy nasze umiejętności i doświadczenie inżynierskie, będzie efektywną organizacją serwisową dla całej Grupy nie tylko w Czechach, ale w całym regionie – zaznacza Tomasz Wiatrak, Prezes Zarządu ORLEN Unipetrol.
 

Nowa spółka będzie rozwijać się w oparciu o kompetencje ORLEN Projekt jako lidera w projektowaniu i budowie instalacji rafineryjnych oraz petrochemicznych. Powołanie wysokospecjalistycznej spółki inżynierskiej na terenie Republiki Czeskiej ułatwi transfer kompetencji projektowych i usprawniani procesu zarządzania obszarem inwestycji Grupy ORLEN.
 

– Budowa silnej Grupy Kapitałowej ORLEN Projekt oznacza utworzenie prężnego centrum kompetencyjnego, oferującego atrakcyjne warunki rozwoju zarówno dla dotychczasowych, jak i nowych pracowników. Jestem przekonany, że perspektywa zdobycia unikalnego doświadczenia i możliwość stałego podnoszenia kwalifikacji w dynamicznie rozwijającym się międzynarodowym środowisku zachęci młode kadry inżynierskie do aplikowania do obydwu spółek – podkreśla Marcin Kasza, Prezes Zarządu ORLEN Projekt.
 

Powołanie czeskiej spółki inżynieryjnej wpisuje się w Strategię Biznesową ORLEN Projekt na lata 2022– 2025, która zakłada zwiększenie udziału rynków zagranicznych w przychodach Grupy ORLEN Projekt. Do wzmocnienia jej pozycji przyczyni się również integracja ze spółkami projektowo-inżynierskim GK Energa Invest oraz PGNiG GAZOPROJEKT.

źródło: PKN ORLEN
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ