Partner serwisu
Tylko u nas
23 lutego 2023

Jakub Karwaszewski [ANWIL]: Wyprzedzimy normatywy o kilka lat

Kategoria: Aktualności

– Finalizowana budowa nowej oczyszczalni ścieków to jedna z największych instalacji tego typu w Europie, z imponującą liczbą membran podciśnieniowych. Dzięki niej wyprzedzimy pewne normatywy o kilka lat – podkreśla Jakub Karwaszewski, kierownik Zakładu Gospodarki Energetycznej i Wodno-Ściekowej w ANWILU.

Jakub Karwaszewski [ANWIL]: Wyprzedzimy normatywy o kilka lat

PRZEMYSŁAW PŁONKA: Jakie jest obecnie największe wyzwanie ANWILU w zakresie gospodarki wodno-ściekowej?

JAKUB KARWASZEWSKI: Ostatnie lata są okresami coraz dotkliwszych susz hydrologicznych. Każdy zbliżający się czas zimowy jest więc dla nas bardzo trudny. I choć co roku wykonujemy czynności serwisowe na ujęciu wody, to miesiące zimowe są dla nas szczególnie wymagające. Martwi nas więc niski poziom wody w Wiśle i z tym też wiąże się nasze największe wyzwanie. Przystępujemy mianowicie do bardzo dużego projektu – odtworzenia ujęcia wody z rzeki. Przez ostatnie 30-40 lat poziom wody w Wiśle obniżył się, a nasze ujęcie wody wraz z pompownią pozostało bez zmian. Z tego powodu, przy niskich stanach wody, mogą występować problemy z jej poborem. Planujemy zatem budowę nowego ujęcia i nowej pompowni. To bardzo kosztowna inwestycja, jednak konieczna.

Mówi pan o planach na przyszłość, natomiast wiele inwestycji w obszarze wody i ścieków już wykonaliście.

Rzeczywiście. Kończymy obecnie modernizację oczyszczalni. Naszym celem jest redukcja związków azotów oraz zwiększenie stopnia redukcji ChZT. Omawiany projekt to jedna z największych instalacji tego typu w Europie, z imponującą liczbą membran podciśnieniowych. Dzięki niej wyprzedzimy standardowe normatywy o kilka lat.

Skoro mowa o przyszłości. Jaka powinna być oczyszczalnia dostosowana do wymogów, jakie pojawią się za kilka, kilkanaście lat?

Z pewnością cała część wodno-ściekowa musi spełniać wymogi gospodarki obiegu zamkniętego. W tym celu rozważamy w ANWILU projekt ograniczający zużycie wody w zakresie bardzo podobnym do projektu „Blue Bridge”, jaki realizowany jest w ORLENIE.

Rozmawiał Przemysław Płonka, redaktor naczelny BMP

Wywiad opublikowany został w czasopiśmie Chemia Przemysłowa 1.2023

fot. BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ