Partner serwisu
17 lutego 2023

Dobre wyniki MOL Group za 2022 rok

Kategoria: Aktualności

Grupa MOL ogłosiła wyniki finansowe za ostatni kwartał oraz cały rok 2022. Pomimo wyjątkowo nieprzewidywalnego otoczenia rynkowego, cała Grupa zdołała wypracować 1,07 mld USD w ostatnim kwartale i nieco ponad 4,7 mld USD EBITDA w całym 2022 r.

Dobre wyniki MOL Group za 2022 rok

Za 95% tego wyniku odpowiadają po połowie segmenty Upstream oraz Downstream, wspierane w ubiegłym roku przez bardzo sprzyjające warunki zewnętrzne. Negatywny wpływ wprowadzenia w kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej regulowanych cen paliw oraz

„Ubiegły rok był prawdziwym sprawdzianem dla naszej branży pod niemal każdym względem. Z dumą mogę powiedzieć, że MOL był w stanie z sukcesem sprostać niezliczonym wyzwaniom, spisując się znakomicie zarówno pod kątem operacyjnym, jak i czysto finansowym. Wojna w Ukrainie i jej wpływ na bezpieczeństwo dostaw, nieprzewidywalne otoczenie rynkowe oraz nowe regulacje postawiły przed MOL bezprecedensowe wyzwania. Nasz utalentowany zespół świetnie dał sobie radę w tej permanentnej sytuacji kryzysowej. Solidny wynik EBITDA w 2022 r. – nawet w obliczu ekstremalnych obciążeń podatkowych, ograniczania cen i szeregu dodatkowych regulacji, umożliwia kontynuowanie naszej transformacji, której założenia zostały określone w strategii Shape Tomorrow 2030+. Zgodnie z tymi założeniami poczyniliśmy pierwsze inwestycje w produkcję zielonego wodoru i zaznaczyliśmy swoją obecność w sektorze gospodarowania odpadami, co stanowi ważny krok w strategicznie istotnym dla nas kierunku gospodarki cyrkularnej - mówi Zsolt Hernádi, Prezes i CEO MOL Group

Jest dla nas jasne, że rok 2023 nie będzie wcale łatwiejszy, ale jestem przekonany, że odporność biznesu MOL, której już nie raz dowiedliśmy, pomoże nam pewnie przejść przez niepewne czasy.”

W segmencie wydobywczym (upstream) wynik EBITDA w ostatnim kwartale ub.r. wzrósł o 8% r/r, notując 492 mln USD, a za cały 2022 r. przyniósł 2,21 mld USD, czyli 47% całego wyniku Grupy. Znakomity wynik w tym segmencie Grupa zawdzięcza m.in. stałym, wysokim cenom ropy i gazu oraz stabilnej działalności biznesów MOL w poszczególnych krajach. W wynikach za czwarty kwartał widać jednak znaczący negatywny wpływ regulacji cen surowców w Chorwacji czy wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków na Węgrzech. Dzienna produkcja przekroczyła zakładany w prognozie poziom, sięgając 92 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy naftowej). Segment Upstream odpowiadał za blisko 60% wolnych przepływów pieniężnych Grupy w 2022 r., przynosząc 1,84 mld USD. Koszty operacyjne pozostały na poziomie zbliżonym do 5,5 USD/bbl w całym 2022 r., pomimo silnej presji kosztowej w całym łańcuchu wartości.

Wynik EBITDA segmentu rafineryjno-petrochemicznego (downstream) w czwartym kwartale uległ nieznacznej poprawie w ujęciu rocznym, do 384 mln USD. Działalność rafineryjna zrekompensowała ujemny wynik z działalności petrochemicznej w ostatnim kwartale oraz opóźnione wznowienie produkcji w rafinerii Danube, po jej planowanym wstrzymaniu w listopadzie 2022 r. Popyt na paliwa silnikowe na Węgrzech i Słowacji spadł o 4%, a rynek węgierski został dodatkowo dotknięty problemami z podażą, do jakich doszło w wyniku urzędowej regulacji cen. W całym roku 2022, EBITDA w tym obszarze biznesu osiągnęła poziom 2,24 mld USD, dzięki dobrym ogólnym wynikom działalności rafineryjnej. Z sukcesem ukończono testy ropy Arab Light w rafinerii Slovnaft, gdzie zakończyły się przygotowania do zwiększenia udziału surowca spoza Rosji, zgodnie z obowiązującymi od 5 lutego 2023 r. regulacjami.

Wynik EBITDA segmentu detalicznego (usług konsumenckich) zanotował w ub.r. wyraźny spadek w porównaniu z rokiem 2021, do poziomu 320 mln USD. Wpłynęły na to regulowane urzędowo ceny paliw na kilku rynkach w kluczowym dla Grupy regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W ostatnim kwartale roku utrzymała się presja na wynik segmentu detalicznego, który wypracował 89 mln USD EBITDA – o 23% mniej niż rok wcześniej, nawet pomimo zniesienia regulowanych cen paliw na Węgrzech w pierwszym tygodniu grudnia. Większa sprzedaż, wyższe marże pozapaliwowe oraz uwzględnienie nabytych aktywów Grupy Lotos w Polsce, pozwoliły częściowo zrównoważyć wpływ negatywnych czynników. W czwartym kwartale MOL sfinalizował transakcję nabycia 417 stacji paliw w Polsce, rozbudowując portfolio detaliczne Grupy. W tym samym czasie, liczba stacji, na których działa koncept gastronomiczny Fresh Corner wzrosła do 1179 (+49 punktów w porównaniu z poprzednim kwartałem).

Segment przesyłu (gas midstream) wypracował EBITDA na poziomie 163 mln USD w całym 2022 r., co oznacza wzrost o 20% w stosunku do 2021 r. Wpłynęło na to zwiększenie popytu na przesył transgraniczny, ciągłe zapełnienie magazynów i wyższe wolumeny przesyłu krajowego. W czwartym kwartale wynik EBITDA wzrósł o 79% w ujęciu rocznym, osiągając poziom 61 mln USD, pomimo wymagających warunków rynkowych w trakcie całego roku. Wolumeny przesyłu krajowego spadły o 30% w ostatnim kwartale w związku z malejącym zużyciem gazu przez węgierskie gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa.

Negatywny wpływ na wyniki Grupy miały nowe regulacje prawne, w tym ograniczenia cen paliw i podatki od nadzwyczajnych zysków wprowadzane na niektórych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Ich negatywny wpływ na wynik EBITDA Grupa szacuje na ponad 1,6 mld USD w całym 2022 r.

źródło: MOL Group
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ