Partner serwisu
Tylko u nas
08 lutego 2023

Filip Grzegorczyk [Grupa Azoty]: Stała strategia na zmiennym rynku

Kategoria: Aktualności

– Niezależnie od sytuacji gospodarczej, sformułowanie strategii i działanie według jej założeń jest konieczne, by zachować pozycję istotnego gracza na rynku. Dzięki wypracowanym standardom i doświadczonej kadrze jesteśmy w stanie przewidywać pewne tendencje i zabezpieczać się przed ich skutkami – mówi w najnowszym numerze Chemii Przemysłowej dr hab. Filip Grzegorczyk, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A., prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

Filip Grzegorczyk [Grupa Azoty]: Stała strategia na zmiennym rynku

Funkcję prezesa kędzierzyńskiej spółki sprawuje pan od września 2022 r. Zaczynał pan w niezwykle trudnym czasie dla gospodarki, w tym polskiej chemii. Co będzie największym wyzwaniem dla ZAK-u w bieżącym roku?

FILIP GRZEGORCZYK: Podobnie jak cała branża chemiczna, Grupa Azoty ZAK w ubiegłym roku mierzyła się z wyzwaniami wynikającymi z wahań cen podstawowych surowców do produkcji, zwłaszcza gazu ziemnego. Powodowało to niespotykaną presję cenową oraz przerwanie łańcucha dostaw propylenu, kluczowego surowca do wytwarzania alkoholi OXO. Ograniczenia dotyczyły całego europejskiego rynku nawozowego, przy czym Grupa Azoty ZAK ograniczyła pracę instalacji jako jeden z ostatnich producentów w Unii Europejskiej. Mimo napotkanych trudności, kontynuowaliśmy realizację inwestycji oraz inicjatyw wynikających ze strategii Grupy Azoty. Kędzierzyński ZAK udowodnił, że potrafi sprostać wielu niekorzystnym czynnikom i odpowiednio reagować na wyzwania rynkowe. Ta właśnie elastyczność w działaniu jest gwarantem stabilizacji naszej pozycji w kluczowych obszarach: produkcji i pozyskiwania surowców, bezpieczeństwa energetycznego oraz realizacji inwestycji zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Obok wyzwań ściśle związanych z procesami produkcyjnymi istotną rolę odgrywa potrzeba transformacji energetycznej oraz ekologizacji działalności zgodnie z europejskimi i światowymi trendami. Spółka prowadzi szereg działań w tym zakresie, które wpisują się w założenia strategii Grupy Azoty na lata 2021-2030 i projekt „Zielone Azoty”.

Mówi pan o strategii. Czy w obecnych, tak niestabilnych czasach, można coś zaplanować?

Niezależnie od sytuacji gospodarczej, sformułowanie strategii i działanie według jej założeń jest konieczne, by zachować pozycję istotnego gracza na rynku. Dzięki wypracowanym standardom i doświadczonej kadrze jesteśmy w stanie przewidywać pewne tendencje i zabezpieczać się przed ich skutkami. Przykładowo, mimo stale zmieniających się cen materiałów, z powodzeniem realizujemy plan inwestycyjny, ponieważ od tego zależy, w jakiej sytuacji będzie firma za pięć czy dziesięć lat. Jest to skomplikowany proces, niejednokrotnie wymagający renegocjacji z wykonawcami, jednak konieczny dla rozwoju. Naszym atutem jest funkcjonowanie w ramach silnej Grupy Kapitałowej o zróżnicowanym profilu działalności. Daje nam to stabilną podstawę i umożliwia podejmowanie inicjatyw na większą skalę.

Skoro o inwestycjach… W Kędzierzynie-Koźlu powstało niedawno nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym powstawać mają nowe produkty. Jakie są przyszłościowe dla Grupy Azoty ZAK?

W nowym centrum kreowane będą innowacje związane głównie z Segmentem Oxoplast, zajmującym się produkcją alkoholi OXO i plastyfikatorów do tworzyw. Stanowi on wyróżnik dla naszej spółki, a jego rozwój jest zgodny z określoną specjalizacją w ramach Grupy Kapitałowej Grupa Azoty.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ