Partner serwisu
23 grudnia 2022

ORLEN VC inwestuje w surowiec cenniejszy niż złoto

Kategoria: Aktualności

ORLEN planuje wdrożenie innowacyjnej technologii, która umożliwi tańsze, szybsze i bardziej ekologiczne wytworzenie półproduktów wykorzystywanych m.in. przy produkcji samochodów, leków, tworzyw sztucznych, czy też dodatków do paliw. To efekt kolejnej inwestycji funduszu VC stworzonego przez PKN ORLEN w innowacyjną polską firmę, Apeiron Synthesis. Poza PKN ORLEN do rundy, w ramach której innowacyjne podmioty pozyskują finansowanie, dołączył również Aper Ventures oraz Adamed.

ORLEN VC inwestuje w surowiec cenniejszy niż złoto

Stawiamy na nowoczesne technologie i w ten sposób skutecznie wzmacniamy naszą konkurencyjność na coraz bardziej wymagającym rynku. Stworzyliśmy i dynamicznie rozwijamy największy polski fundusz Venture Capital, który stanowi realną wartość dodaną do naszej podstawowej działalności. Dostrzegamy duży potencjał w innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych Apeiron Synthesis, które już teraz skutecznie konkurują na rynku wartym 30 mld dolarów. Jesteśmy otwarci na kolejne nowatorskie pomysły, w różnych obszarach biznesowych, które będą wspierały realizację naszej strategii i budowę silnego, nowoczesnego koncernu – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Apeiron Synthesis z sukcesem komercjalizuje, opracowaną przez naukowców z Francji i USA oraz nagrodzoną w 2005 roku nagrodą Nobla, technologię metatezy olefin (proces chemiczny wykorzystywany w przemyśle). Firma specjalizuje się w opracowywaniu oraz komercyjnym wdrażaniu na światową skalę nowatorskich, rutenowych katalizatorów stosowanych w reakcji metatezy olefin. Technologia ta to niezwykle efektywna metoda syntezy która umożliwia skuteczniejszą, tańszą i przyjazną środowisku produkcję zaawansowanych związków chemicznych. Wiele reakcji chemicznych, w przeciwieństwie do tej metody, wymaga specjalnych warunków (jak wysoka temperatura i ciśnienie) lub prowadzi do produkcji dużej ilości odpadów.
 

Jako założyciele Apeiron Synthesis rozpoczęliśmy swoją drogę w Instytucie Chemii Organicznej PAN pod kierunkiem światowej sławy eksperta w dziedzinie metatezy olefin prof. Karola Greli. Dzięki wsparciu Wrocławskiego Parku Technologicznego, Fundacji na rzecz Nauki, PARP i NCBR, udało nam się zwiększyć skalę produkcji i przyciągnąć uwagę polskiego i międzynarodowego biznesu. Obecnie, dzięki wsparciu funduszy VC zajmujących się deep techem, Apeiron Synthesis znajduje się w ścisłej czołówce branży. - mówi Michał Bieniek CEO Apeiron Synthesis.

Na światowym rynku katalizatorów metatezy obecnie funkcjonują 4 firmy, w tym Apeiron Synthesis. Są wśród nich specjalistyczne podmioty, koncentrujące się przede wszystkim na metatezie olefin (XiMo, Zannan Scitech, Apeiron Synthesis), jak również międzynarodowy koncern chemiczny Umicore, dla którego metateza jest jednym z wielu obszarów działalności. W Polsce Apeiron jest jedyną firmą oferującą katalizatory metatezy olefin do zastosowań przemysłowych.
 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ