Partner serwisu
20 grudnia 2022

CPK przekaże 10 mln zł na zakup ekologicznych autobusów dla woj. łódzkiego

Kategoria: Aktualności

Porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek (16.12.) pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała, prezes spółki CPK Mikołaj Wild i marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Za przekazane 10 mln zł województwo łódzkie zakupi co najmniej 6 nowoczesnych autobusów hybrydowych. Co ważne, nowe pojazdy zostaną skierowane na trasy między miejscowościami z najrzadszą siatką połączeń, co poprawi dostępność transportową, a przez to – podniesie jakość życia lokalnych społeczności. Niskoemisyjne, hybrydowe autobusy przyczynią się także do promocji zrównoważonych środków transportu w województwie łódzkim. Przetarg na ich zakup zostanie ogłoszony w I kwartale 2023 roku, a dostawa przewidywana jest do końca 2024 roku.

Inwestycje CPK to skuteczna walka z wykluczeniem transportowym – dzięki programowi kolejowemu diametralnie w całym kraju zwiększy się do dostęp do kolei dla ok. 12 mln Polaków, w tym mieszkańców średnich miast i okolic. Infrastruktura transportowa to system, którego ważnym elementem jest także transport autobusowy. Stąd właśnie nasze działania, w ramach których chcemy wspomóc władze województwa i ułatwić jego mieszkańcom codzienne dojazdy – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Jednym z najważniejszych założeń Programu CPK jest to, by mieszkańcy mieli lepszy dostęp do transportu publicznego. To właśnie dlatego konsekwentnie wspieramy również lokalne inicjatywy, które czynią go bardziej konkurencyjnym, dostępnym i atrakcyjnym. Transport kolejowy i autobusowy się uzupełniają, stąd decyzja o wsparciu zakupu nowych pojazdów dla województwa łódzkiego – dodaje prezes spółki CPK Mikołaj Wild.

Środki zostaną przekazane w ramach Programu Społeczno-Gospodarczego (PSG) CPK ujętego w Koncepcji CPK uchwalonej przez Radę Ministrów 7 listopada 2017 roku. PSG zakłada finansowanie tzw. projektów komplementarnych CPK, czyli m.in. rozbudowy transportu integrującego obszary podmiejskie oraz zwiększenie dostępności komunikacyjnej rejonów atrakcyjnych turystycznie.

Transport publiczny to nie tylko codzienna droga do szkoły dla tysięcy uczniów, ale też na przykład konieczność dojazdu do lekarza, apteki czy sklepu. To szansa na wspólny wyjazd z rodziną do kina czy teatru. Chcemy realizować te podstawowe potrzeby mieszkańców województwa łódzkiego i cieszę się, że Centralny Port Komunikacyjny wspomoże nas w tym zadaniu – mówi marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Podpisane porozumienie pozwoli na zrealizowanie III etapu projektu pn. „Likwidacja wykluczenia komunikacyjnego w Łódzkiem – spójny i zrównoważony system transportowy województwa łódzkiego”, prowadzonego przez województwo łódzkie. Celem nadrzędnym projektu jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym, m.in. poprzez integrację połączeń kolejowych i autobusowych oraz poprawę oferty transportowej i likwidację „białych plam” na mapie przewozów regionalnych.

źródło: gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ