Partner serwisu
23 listopada 2022

Nowy prezes Global Hydrogen przyspieszy komercjalizację technologii rozwijanych przez firmę

Kategoria: Aktualności

Global Hydrogen, notowana na NewConnect firma opracowująca technologie w branży zielonej energii, ma nowego prezesa. Stery w spółce przejął Zbigniew Lizoń, który swoje doświadczenie zdobywał m.in. jako prezes zarządu grupy Tarpol, zajmującej się projektowaniem, budową i uruchamianiem biogazowni, recyklingiem odpadów oraz fotowoltaiką. Prezes zapowiada przyspieszenie komercjalizacji rozwiązań technologicznych firmy oraz publikację strategii rozwoju.

Nowy prezes Global Hydrogen przyspieszy komercjalizację technologii rozwijanych  przez firmę

Działalność Global Hydrogen w najbliższych miesiącach będzie opierać się na komercjalizacji technologii produkcji zielonego wodoru z biomasy, w tym służących do tego mobilnych, kontenerowych reaktorów, które zostały zaprojektowane przez zespół mPower Green Tech. Ponadto spółka stawia na produkcję biogazu z wykorzystaniem technologii S-MBP (Self- Mixing Biogas Plant). Wyłączną licencję na opatentowane rozwiązanie posiada spółka wykupiona we wrześniu br. przez Global Hydrogen - Turbo Green Electric. W czerwcu tego roku Global Hydrogen nawiązała także współpracę z Zakładem Utylizacji Odpadów w Koninie, który należy do grupy Boryszew S.A., w zakresie wspólnego rozwoju technologii katalityczno-plazmowego reaktora SynGen, produkującego gaz syntezowy z biomasy, który następnie przetwarzany jest na zielony wodór.

- Global Hydrogen to spółka z ogromnym potencjałem do odniesienia sukcesu nie tylko w skali Polski, ale przede wszystkim międzynarodowej. Przed nami decydujące miesiące, w których za główny cel stawiamy realizację najważniejszych projektów Global Hydrogen. Są to m.in. rozwój kontenerowego reaktora, start komercjalizacji tego rozwiązania i rozpoczęcie produkcji, a także wdrażanie projektów biogazowni. W międzyczasie będziemy prowadzić rozmowy z potencjalnymi partnerami handlowymi. Działania te pozwolą również znacząco przyspieszyć globalną komercjalizację naszych rozwiązań, a co za tym idzie, w krótszym czasie uzyskać przychody - mówi Zbigniew Lizoń, prezes zarządu Global Hydrogen.

Zbigniew Lizoń jest zawodowo związany z branżą energetyczną od wielu lat. To również niezwykle doświadczony specjalista w sektorze odnawialnych źródeł energii (OZE). Obecnie jest prezesem zarządu firmy technologiczno - inżynieryjnej Turbo Green Electric. Spółki razem skomercjalizują systemy do produkcji biogazu. Od 2015 roku Zbigniew Lizoń jest również prezesem Grupy Tarpol, w ramach której uczestniczył w pracach nad stworzeniem biogazowni IV generacji oraz nabył doświadczenie w projektowaniu, jak i budowie instalacji biogazowych. Ponadto nowy prezes Global Hydrogen zarządza Fundacją Kujawsko-Pomorskiego Klastra Ekologicznego, której celem jest m.in. zbudowanie silnego ośrodka wspierającego rozwój sektora OZE i promocja działań proekologicznych, a także łączenie partnerów biznesowych i naukowych.

- Na horyzoncie mamy już pierwsze znaczące umowy z nowymi, dużymi partnerami. Pierwsze z nich planujemy podpisać jeszcze w tym roku. Docelowo wdrażamy „modułową koncepcję”, w której do funkcjonującego już projektu kontenerów produkujących zielony wodór z biomasy dołączamy drugi – biogazownie. Przede wszystkim będziemy chcieli uwydatnić przewagi funkcjonowania biogazowni nad innymi alternatywnymi źródłami energii. W najbliższych tygodniach chcielibyśmy także ogłosić strategię rozwoju Global Hydrogen - dodaje Zbigniew Lizoń.

Rada Nadzorcza Global Hydrogen postanowiła również uchwałą z 21 listopada 2022 r., pełniącemu dotychczas funkcję prezesa zarządu, Marcinowi Peszyńskiemu, powierzyć funkcję członka zarządu spółki.

Z szacunków wynika także, że do 2050 roku produkcja wodoru może wzrosnąć nawet do 300 mln ton, gdzie większość stanowić będzie tzw. wodór niskoemisyjny, który jest przyjazny dla środowiska.

Z raportu „Biogaz w Polsce – raport 2022”, przygotowanego m.in. przez ekspertów NCBiR, PFR i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wynika, że w Polsce działa obecnie około 130 biogazowni rolniczych z zainstalowaną mocą elektryczną na poziomie 125 MW. Dla porównania – w Niemczech działa około 9 tys. biogazowni z zainstalowaną mocą około 6 GW. Polska ma przy tym o około 1,5 mln hektarów większą od Niemiec powierzchnię wykorzystywaną rolniczo, jak również bardzo rozwinięty sektor przetwórstwa rolno-spożywczego produkującego ogromną ilość bioodpadów.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ