Partner serwisu
16 listopada 2022

Energa pomaga zarybiać Narew

Kategoria: Aktualności

Energa Elektrownie Ostrołęka pomaga w jesiennej akcji zarybiania Narwi. Do rzeki trafiło ok. 1000 sztuk narybku szczupaka i 400 suma. Wszystko odbyło się pod okiem społecznej i państwowej straży rybackiej oraz przedstawicieli Wód Polskich.

Energa pomaga zarybiać Narew

Przeprowadzona akcja to początek wieloletniego planu zarybiania Narwi przez elektrownię w Ostrołęce, zgodnie z którym do rzeki w ciągu kilku lat może trafić nawet kilkanaście tysięcy sztuk narybku.

Akcje wiosenne i jesienne

Na przystań znajdującą się w okolicy plaży miejskiej w Ostrołęce ryby przywieziono specjalnymi samochodami. Stamtąd rozwieziono je motorówkami i wypuszczono do wody na odcinku między ostrołęcką elektrownią, a dopływem Omulwi (prawy dopływ Narwi). Łącznie do rzeki trafiło ponad pół tony narybku – w tym ponad 1000 sztuk szczupaka (ok.400 kg) i 400 sztuk suma (ok. 150 kg). Zanim ryby wpuszczono do Narwi odchowane ryby spędziły kilkanaście miesięcy w „hodowlanym żłobku”.

– Akcje zarybiania przeprowadzane są zazwyczaj dwa razy w roku: wiosną (od kwietnia do czerwca) i jesienią. Materiał zarybieniowy hodujemy przede wszystkim w funkcjonującej od 36 lat hodowli znajdującej się na wodach pochłodniczych elektrowni Ostrołęka – mówi Aleksander Syguła, kierownik należącego do gospodarstwa rybackiego Bartołty Wielkie ośrodka hodowli ryb w Ostrołęce. – Robimy to dla środowiska i oczywiście dla wędkarzy. Ilości wpuszczanych ryb nie są przypadkowe. Wszystko jest wcześniej wyliczone i ustalone według tzw. operatów rybackich. Chodzi o zachowanie różnorodności biologicznej i warunków środowiskowych. Wpuszczamy tu tylko rodzime gatunki, dostosowane do konkretnego akwenu. Wszystkie ryby przed wpuszczeniem są dokładnie badane.

Pomoc szczupakom i rakom błotnym

Zarybianie ma na celu także zachowanie niektórych gatunków ryb, np. szczupaka.

– Pomoc w zarybianiu szczupakiem ważna jest zwłaszcza podczas suszy, kiedy występują mniejsze wylewy rzek na łąki, ponieważ właśnie na tych wylewach rozmnażają się szczupaki - mówi Krzysztof Konieczny, przyrodnik związany z fundacją przyrodniczą „pro Natura”. – Rolę drapieżnika w rzekach przejmuje boleń, ryba prądolubna, która się rozmnaża w nurcie rzeki. I widać wyraźnie, że tego bolenia jest coraz więcej na niekorzyść szczupaka. Warto więc temu ostatniemu pomóc.

W akcji zarybiania na Narwi brali udział wędkarze z Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie (tzw. użytkownik wędkarski tego akwenu), członkowie Społecznej Straży Rybackiej i Państwowej Straży Rybackiej, pracownicy Wód Polskich oraz pracownicy elektrowni w Ostrołęce.

Grupa Energa już wcześniej wspierała również inne proekologiczne przedsięwzięcia lokalne. Jesienią 2019 r. do Narwi wpuszczono 200 par raków błotnych, wpisanych do polskiej czerwonej księgi zwierząt. Raki błotne są gatunkiem zagrożonym wyginięciem, dlatego są objęte gatunkową ochroną częściową na podstawie ustawy o ochronie przyrody.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ