Partner serwisu
24 października 2022

Kadry przyszłości. 5 lat doktoratów wdrożeniowych

Kategoria: Aktualności

Ponad 2000 osób kształci się dzisiaj w ramach programu „Doktorat wdrożeniowy”. Obecność naukowców w przedsiębiorstwach umożliwia kreowanie technologii, które zwiększają efektywność i konkurencyjność firm działających w Polsce. Program stanowi udaną próbę stworzenia ścieżki kariery akademickiej opartej na prowadzeniu badań naukowych ukierunkowanych na zastosowanie ich wyników w konkretnym podmiocie gospodarczym.

Kadry przyszłości. 5 lat doktoratów wdrożeniowych

21 października, na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, w ramach konferencji podsumowującej 5 lat Doktoratów Wdrożeniowych, zaprezentowaliśmy raport naukowców Sieci Badawczej Łukasiewicz.

W publikacji „Kadry Przyszłości – 5 lat Doktoratów Wdrożeniowych” autorzy prezentują dane pokazujące, jak przez pięć lat funkcjonowania programu uczelnie oraz przedsiębiorcy skutecznie wdrożyli nową formułę kształcenia naukowców.

Autorzy raportu – Krzysztof Sokołowski oraz Kinga Sobiech z Łukasiewicz – „ORGMASZ” – przeanalizowali dane statystyczne związane z doktoratami wdrożeniowymi realizowanymi w edycjach I-V bazując na informacjach dostarczonych przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy.

W pierwszych pięciu edycjach doktoratów wdrożeniowych zostało pozytywnie zatwierdzonych 2293 projektów zgłoszonych przez uczestników. Do VI edycji programu „Doktorat wdrożeniowy”, która rozpoczęła się wraz z rokiem akademickim 2022/2023, zostało zakwalifikowanych 479 osób.

Choć najwięcej projektów jest realizowanych w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Katowice, to także mniejsze miejscowości mają swoją reprezentację. Doktoraty wdrożeniowe są realizowane w prawie połowie powiatów i miast powiatowych w Polsce. Dodatkowo 61,6% projektów jest realizowanych poza miastami, w których znajdują się siedziby uczelni wyższych, gdzie powstaje doktorat wdrożeniowy. Wszystkie te dane pokazują, że program „Doktorat wdrożeniowy” stanowi dużą szansę na transferowanie wiedzy do ośrodków oddalonych od dużych miast.

Zachęcając do lektury całości raportu, warto podkreślić kluczowy wniosek – w ostatnich pięciu latach udało się zrealizować podstawowy cel doktoratów wdrożeniowych, którym było zbudowanie kadr naukowych po stronie przedsiębiorstw. Aż 69,6% doktoratów wdrożeniowych jest realizowanych w sektorze prywatnym, w tym w największych korporacjach funkcjonujących w Polsce. Pozostałe 30,4% doktoratów wdrożeniowych realizowanych jest w sektorze publicznym.

RAPORT dostępnu TUTAJ

źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ