Partner serwisu
16 lipca 2014

Terminal LNG gotowy w 2015 roku zapewnia Włodzimierz Karpiński

Kategoria: Z życia branży

– Zarząd spółki Polskie LNG zapewnił nas, że inwestycja zostanie ukończona na przełomie 2014 i 2015 roku i będzie gotowa do odbioru komercyjnych dostaw gazu w 2015 roku. Zaawansowanie prac w budowę terminalu LNG przekroczyło w ubiegłym miesiącu 90 proc. – powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa podczas wizyty w Świnoujściu.

Terminal LNG gotowy w 2015 roku zapewnia Włodzimierz Karpiński

Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa wziął udział w wyjazdowym posiedzeniu Komisji Skarbu Państwa na terenie terminalu LNG w Świnoujściu. Komisji przewodniczył Tadeusz Aziewicz. Tematem obrad była ocena postępu prac przy budowie inwestycji.

Postęp prac
Utrzymany jest cykliczny trend narastający – zaawansowanie inwestycji w maju br. wyniosło 89,5 proc.; w kwietniu wyniosło 87,6 proc.; w marcu – 85,5 proc., a w lutym br. 83,1 proc.

Wykonawca prowadzi prace we wszystkich obszarach terminalu, równolegle w części morskiej i lądowej. W ostatnim okresie zakończony został montaż wewnętrznych zbiorników, w których magazynowany będzie LNG, montaż kolumn nalewczych w zbiornikach, którymi LNG będzie wtłaczane do zbiorników. Ukończono budowę konstrukcji żelbetowych wszystkich estakad rurociągowych i koryt betonowych w kompleksie. Trwa montaż i spawanie rurociągów technologicznych.

W większości budynków zakończono główne prace konstrukcyjne. Terminal otrzymał także docelowe zasilanie z sieci zewnętrznej Enei.

Próba wodna zbiornika
W najbliższym czasie rozpocznie się próba wodna zbiornika, która potwierdzi prawidłowość jego wykonania w zakresie wytrzymałości i szczelności konstrukcji.

Od 5 do 7,5 mld m3 rocznie
Terminal LNG w Świnoujściu to jedna z największych w tej części Europy inwestycji infrastrukturalnych. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę – do 7,5 mld m3 rocznie.

WIDEO: Terminal LNG w Świnoujściu

Więcej filmów dostępnych jest na kanale You Tube spółki Polskie LNG pod adresem.

Źródło: MSP, Polskie LNG

fot.: MSP

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ