Partner serwisu
15 lipca 2014

Nowe Prawo geologiczne i górnicze - zielone światło dla gazu łupkowego

Kategoria: Z życia branży

Nowelizacja reguluje racjonalne poszukiwanie i wydobycie węglowodorów: gazu ziemnego, w tym łupkowego oraz ropy naftowej. Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo geologiczne i górnicze w ostatecznym kształcie 11 lipca.

Nowe Prawo geologiczne i górnicze - zielone światło dla gazu łupkowego

Nowelizacja wprowadza koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węglowodorów oraz ich wydobywanie. Zamiast dotychczasowych kilku koncesji, ustawa ustanawia jedną: poszukiwawczo-rozpoznawczo-wydobywczą.

O szczegółach pisaliśmy TUTAJ

Nadzieja dla Polski

- Polska jest bardzo uzależniona od rodzimego przemysłu węglowego, który stanowi 56% jej miksu energetycznego. Ponadto importuje 80% gazu z zagranicy, co stanowi kolejne 13% energii. Opracowanie rentownego przemysłu gazu łupkowego, umożliwiające niższą produkcję energii z węgla w ramach gospodarki zrównoważonej ekologicznie, jest szansą dla Polski, jej społeczeństwa i konkurencyjności przemysłu - komentuje Marcus Pepperell, rzecznik prasowy Shale Gas Europe. - Miejmy nadzieję, że planowane zmiany będą zachęcać do inwestycji w branży gazu łupkowego w Polsce poprzez zapewnienie stabilnego środowiska regulacyjnego dla inwestorów i doprowadzą do rozwoju prawdziwej branży handlowej, zdolnej do zaspokajania pilnych kwestii dostaw energii w Polsce. Po głosowaniu w Danii w zeszłym tygodniu, jest to kolejny przykład państwa członkowskiego, prezentującego bardziej pragmatyczne podejście do potrzeb energetycznych Europy, w której gaz łupkowy może być częścią szerszego, bardziej zróżnicowanego rozwiązania przyszłych potrzeb energetycznych - dodaje.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.
 

Źródło: www.mos.gov.pl, Shale Gas Europe

Fot. GAZ-SYSTEM S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ