Partner serwisu
07 września 2022

Halvetic – przełomowy herbicyd CIECH Sarzyna z rejestracją na Słowacji

Kategoria: Aktualności

Innowacyjny środek ochrony roślin w ofercie CIECH Sarzyna – Halvetic – wkracza na kolejny rynek zagraniczny. Już wkrótce dostęp do niego zyskają słowaccy rolnicy. Tym samym kraj ten dołączy do grona dziewięciu innych, poza Polską, europejskich rynków, m.in. Rumunii, Hiszpanii, Grecji czy Portugalii, na których rolnicy mogą korzystać z potencjału Halvetic w procesie zrównoważonej transformacji rolnictwa. Poza Starym Kontynentem herbicyd ten ma też rejestrację w Australii.

Halvetic – przełomowy herbicyd CIECH Sarzyna z rejestracją na Słowacji

Halvetic to herbicyd na bazie glifosatu, oparty o innowacyjną i opatentowaną technologię BGT („Better Glyphosate Technology”®), który pozwala na utrzymanie dotychczasowej wysokiej skuteczności substancji aktywnej przy obniżeniu jej dawki na hektar o połowę w porównaniu do istniejących standardów. To nie tylko największa innowacja wśród herbicydów nieselektywnych na świecie i przełom na światowym rynku formulacji glifosatu, ale także odpowiedź Grupy CIECH na wyzwania związane z transformacją rolnictwa zgodną z założeniami unijnej strategii „Od pola do stołu”, polegającej na ograniczeniu stosowania środków ochrony roślin o 50 proc. do 2030 roku. Europejskie regulacje oznaczają wzrost zapotrzebowania na nowe produkty cechujące się większą efektywnością i skutecznością działania.

W 2021 roku Halvetic zanotował bardzo udany debiut w Polsce, wzmacniając pozycję CIECH Sarzyna w segmencie glifosatu, w którym spółka ma udział na poziomie ok. 50 proc. Strategia rozwoju marki zakłada jednocześnie intensywną ekspansję zagraniczną. W ciągu zaledwie roku Halvetic uzyskał pozwolenia na wprowadzenie do obrotu m.in. w Rumunii, Łotwie, Litwie, Grecji oraz w Czechach. W toku natomiast są kolejne procesy rejestracji produktu, m.in. we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Estonii, na Cyprze czy w Argentynie, które mogą zakończyć się w przeciągu kilku kwartałów.

Słowacja, obok np. Rumunii, Węgier, Czech, Litwy, Polski czy Bułgarii, należy do grupy państw, w których grunty rolne są największym składnikiem struktury użytkowania ziemi i stanowią od 40 do blisko 60 proc. powierzchni kraju[1]. Najważniejszy obszar uprawowy w Słowacji to znajdująca się na południowym zachodzie Nizina Naddunajska. Na terenach nizinnych w tym kraju występują urodzajne gleby (brunatne, czarnoziemy, rędziny), na których uprawia się m.in. pszenicę, kukurydzę, jęczmień, buraki cukrowe, owoce i warzywa. Najczęściej uprawianym zbożem w Słowacji jest pszenica – szacuje się, że jej zbiory wynoszą ok. 2 mln ton rocznie [2].

Spółka CIECH Sarzyna odpowiada za dynamiczny rozwój segmentu Agro całej Grupy CIECH i stale rozwija portfolio innowacyjnych produktów, co od kilku lat skutkuje zarówno systematycznym zwiększaniem udziałów rynkowych w Polsce (7 proc. w pierwszym półroczu 2022 roku vs. 6 proc. rok wcześniej), jak i kontynuacją ekspansji zagranicznej w Unii Europejskiej i poza Europą. Grupa CIECH jest obecna ze swoją ofertą środków ochrony roślin w ok. 50 krajach całego świata. CIECH Sarzyna, oprócz rynku macierzystego, obsługuje także rejon Europy Środkowej oraz Europę Zachodnią, Wyspy Brytyjskie i Skandynawię. Poza Europą tradycyjnie ważne dla spółki rynki to: Australia, Kanada oraz Daleki Wschód, zwłaszcza Tajlandia i Wietnam. Z kolei Proplan, który od 2018 roku wchodzi w skład Grupy CIECH, prowadzi swoje działania głównie na Półwyspie Iberyjskim, w basenie Morza Śródziemnego (Włochy, Francja, Grecja) oraz w Północnej Afryce – przede wszystkim w Maroku, Algierii i Egipcie.

W ramach strategii Grupy na lata 2022-2024 CIECH Sarzyna planuje m.in. wprowadzanie kolejnych innowacyjnych produktów i oferowanie nowoczesnych usług dla rolników, opracowanych we współpracy z partnerami zewnętrznymi.

 

[1] BAŃSKI, Jerzy, 2020. Zmiany w rolniczym użytkowaniu ziemi w Europie Środkowo-Wschodniej po upadku gospodarki socjalistycznej. 2020. PAN IGiPZ. [dostęp:  18 sierpień 2022]; dostęp na https://rcin.org.pl/Content/207103/WA51_233961_r2020-t57_SOW-Banski.pdf, s. 20.

[2] Dane szacunkowe za 2020 r. za https://swiatrolnika.info/uprawy/inne-rosliny-uprawne/zbiory-zboz-slowacja-czechy.html

źródło: inf. prasowa
Tagi: CIECH
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ