Partner serwisu
13 lipca 2022

Zrobotyzowana konserwacja w przemysle chemicznym...

Kategoria: Aktualności

Wykonywanie zadań konserwacyjnych i kontrolnych w krytycznych obszarach przy użyciu autonomicznego robota — to zadanie jest realizowane przez firmę Evonik, światowego lidera w branży chemii specjalistycznej, w ramach projektu innowacyjnego realizowanego z trzema partnerami w jednym z zakładów chemicznych należących do firmy.

Zrobotyzowana konserwacja w przemysle chemicznym...

Evonik wykorzystuje tablet F110 firmy Getac z certyfikatem ATEX do sterowania robotem i uczenia go zautomatyzowanych tras inspekcji w zakładzie. Evonik wybrał produkt F110-EX ze względu na jego dużą wydajność i doskonałą niezawodność w porównaniu z innymi alternatywnymi urządzeniami komputerowymi do pracy w trudnych warunkach. Ponadto szybka reakcja firmy Getac i wysoki stopień elastyczności podczas integracji rozwiązania były kluczowymi czynnikami w stworzeniu optymalnego środowiska pracy w ramach realizowania dowodu koncepcji (ang. proof of concept, PoC). Oprogramowanie robota zostało dostarczone przez firmę Energy Robotics, natomiast samego robota dostarczyła firma Boston Dynamics.

Celem projektu jest ocena efektywności zautomatyzowanego rozwiązania w zakresie konserwacji i inspekcji w przemyśle chemicznym. Podstawowym zadaniem robota jest poruszanie się po zaprogramowanych trasach inspekcji w celu zbierania ważnych danych operacyjnych. Będzie on również przeprowadzał automatycznie dopasowane inspekcje bezpieczeństwa, których nie można włączyć do koncepcji zdalnej konserwacji (lub jest to bardzo kosztowne). Organizacje i firmy mogą wówczas wykorzystać zebrane dane do skrócenia czasu między przeglądami, zwiększając jednocześnie niezawodność środków trwałych.

Tablet firmy Getac odgrywa kluczową rolę w projekcie, służąc jako główny interfejs między robotem, oprogramowaniem sterującym i operatorem. Do sterowania i monitorowania w zakładzie operator ma dostęp do oprogramowania za pośrednictwem urządzenia F110-EX, natomiast dodatkowy kontroler służy do szybkich interwencji podczas pracy.

Robot otrzymuje polecenia za pośrednictwem urządzenia Getac F110-EX, które może być również wykorzystywane do sterowania nim podczas odpowiednich misji, np. w parku zbiorników — wyjaśnia Thorsten Schimpf, ekspert ds. procesów w firmie Evonik. — Robot jest wyposażony w czujniki oraz kamery na podczerwień i optyczne, dzięki czemu może nawigować do określonych miejsc w zakładzie i robić zdjęcia wyświetlaczy lub rejestrować dane, które następnie można przesłać do oceny. Aby zapewnić efektywne działanie, wiedzieliśmy, że potrzebujemy przenośnego, wytrzymałego urządzenia o mocy wystarczającej do wyświetlania obrazu wideo z robota w czasie rzeczywistym. F110-EX pozwala nam na to.

Wymagania stawiane tabletowi F110-EX są wysokie. Musi on być nie tylko bardzo wytrzymały i posiadać certyfikat ATEX, ale również jego ekran musi być czytelny na zewnątrz, w szerokim zakresie warunków środowiskowych, w tym w deszczu, i musi być w pełni funkcjonalny zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach.

Evonik wymagał także systemu operacyjnego Windows oraz zdolności do szybkiego i efektywnego przechwytywania i przetwarzania dużych ilości danych. Łączność i wydajność odgrywają również kluczową rolę, umożliwiając szybką transmisję i odtwarzanie wideo. Ponadto wymagane jest połączenie LTE, ponieważ na terenie parku zbiornikowego nie ma sieci WLAN. Wreszcie, do połączenia kontrolera z tabletem potrzebny jest interfejs Bluetooth. Dzięki odpowiedniemu paskowi do przenoszenia firmy Getac urządzenie F110 można wygodnie nosić przed ciałem, dzięki czemu użytkownik ma obie ręce wolne do jednoczesnej obsługi kontrolera.

Evonik nie tylko uznał firmę Getac za dobre rozwiązanie, ale także Getac natychmiast zareagował na nasze zapytanie, był w stanie szybko pomóc i zaoferował rozwiązanie odpowiednie do naszych potrzeb — dodaje Thorsten Schimpf. — F110-EX jest niezwykle niezawodny i odporny na awarie, działa bez zarzutu i spełnia nasze bardzo wysokie wymagania dotyczące wydajności, funkcjonalności i łączności. — Jesteśmy bardzo zadowoleni z modelu F110-EX — podkreśla Schimpf.      

 

Urządzenie Getac F110-EX jest oparte na najnowocześniejszych technologiach, dzięki czemu idealnie nadaje się do realizacji ambitnego projektu firmy Evonik — mówi  Eric Yeh, Dyrektor Zarządzający firmy Getac Technology GmbH. — Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy przyczynić się do sukcesu projektu i mamy nadzieję na bliską współpracę z firmą Evonik przy podobnych inicjatywach w przyszłości.

 

źródło: inf. prasowa
fot. Getac
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ