Partner serwisu
08 lipca 2022

Zielone rozwiązania w CIECH Pianki

Kategoria: Aktualności

W bydgoskiej spółce CIECH Pianki, produkującej m.in. pianki poliuretanowe wykorzystywane w przemyśle meblarskim, w ciągu ostatnich miesięcy wdrożone zostały nowe rozwiązania zmniejszające pośrednią i bezpośrednią emisję gazów cieplarnianych. W fabryce zainstalowano panele fotowoltaiczne oraz nowoczesne i energooszczędne oprawy oświetleniowe. Ponadto nowoczesna flota wózków elektrycznych zastąpiła maszyny napędzane ciekłym gazem. Wszystkie te rozwiązania pomagają wypełnić cele środowiskowe strategii ESG[1] Grupy CIECH, wśród których znajduje się m.in. obniżenie emisji dwutlenku węgla.

 

 

Zielone rozwiązania w CIECH Pianki

W perspektywie długofalowej, strategia ESG Grupy CIECH zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2040 roku, a w perspektywie średnioterminowej – szereg działań, których celem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 30 procent do 2026 roku (w porównaniu do roku 2019). Dlatego w każdej ze spółek Grupy wprowadzane są liczne inicjatywy, zmniejszające zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie emisje gazów cieplarnianych. W przypadku bydgoskiej spółki chodzi przede wszystkim o działania zmniejszające zużycie energii elektrycznej oraz zwiększające stopień jej pozyskiwania ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna.

W pierwszej kolejności w CIECH Pianki wymieniono wózki widłowe stosowane do transportu pianek na terenie zakładu. Stare i kosztowne w eksploatacji pojazdy napędzane gazem zostały zastąpione 14 nowoczesnymi wózkami napędzanymi bateriami litowo-jonowymi. Rozwiązanie to powoduje zmniejszenie pośredniej emisji CO2 o ok. 30 proc. w porównaniu do zastosowania baterii w systemie kwasowo-ołowiowym.

Drugim elementem zielonej transformacji bydgoskiego zakładu z Grupy CIECH była kompleksowa wymiana opraw oświetleniowych. W trakcie modernizacji wymieniono prawie 700 sztuk opraw oświetleniowych na nowe, wykonane w nowoczesnej, energooszczędnej technologii LED, zachowując co najmniej takie same lub lepsze warunki oświetleniowe na terenie zakładu. Oprócz oszczędności energii elektrycznej (a tym samym zmniejszenia emisji pośrednich CO2 z tytułu zakupionej energii elektrycznej), wynoszącej 537 MWh, polepszyła się także jakość doświetlenia miejsc pracy. Podobną wymianę Grupa CIECH zrealizowała także w swoich dwóch fabrykach produkujących sodę kalcynowaną i sól, zlokalizowanych na Kujawach (w Inowrocławiu i Janikowie).

Najświeższą wdrożoną przez CIECH Pianki inicjatywą jest zastosowanie paneli fotowoltaicznych, które pozwalają na obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej z sieci. Tego typu inwestycje zrealizowały również inne spółki z Grupy CIECH. Obecnie, w przypadku zakładu w Bydgoszczy, instalacja o mocy do 50 kWp będzie produkować ze słońca ok. 41 MWh energii w ciągu roku, jednak trzeba dodać, że spółka już planuje kontynuację działań związanych z wdrożeniem technologii fotowoltaicznych, umieszczając instalacje w kolejnych punktach.

Bardzo poważnie podchodzimy do kwestii związanych z naszym wpływem na środowisko. Inicjatywy zrealizowane przez nas w ciągu ostatnich kilku miesięcy to przykład pozytywnej zmiany i zastosowania bardziej zielonych rozwiązań w codziennej pracy naszego zakładu. To także wymierne oszczędności, a w przypadku wymiany floty wózków i oświetlenia – także lepsze warunki pracy dla naszej załogi – mówi Michał Budzyński, Prezes Zarządu CIECH Pianki.

CIECH Pianki to jeden z największych producentów pianek poliuretanowych w Polsce. Zakład produkuje pianki elastyczne oraz natryskowe, a wśród jego odbiorców znajdują się najwięksi producenci mebli i materaców w kraju oraz Europie. Spółka sprzedaje także pianki używane w domu (zmywaki, gąbki kąpielowe). Fabryka i siedziba CIECH Pianki znajduje się w Bydgoszczy, spółka zatrudnia 130 pracowników i może wytworzyć ok. 30 tys. ton pianek rocznie. Od kilku lat firma notuje wzrosty przychodów, m.in. dzięki przeprowadzonej optymalizacji procesów oraz inwestycjom w zaplecze magazynowo-logistyczne. Od 2020 roku spółka produkuje także wysokiej klasy maseczki ochronne klasy FFP2 i FFP3, certyfikowane i atestowane w Polsce.

 

[1] Dokument prezentuje strategię firmy w zakresie ochrony środowiska, troski o ludzi i społeczeństwo oraz dbałości o najwyższe standardy ładu korporacyjnego.

źródło: inf. prasowa
fot. CIECH
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ