Partner serwisu
24 czerwca 2022

Kultura jak cebula - łączenie badań ilościowych i jakościowych w pomiarze kultury bezpieczeństwa...

Kategoria: XXI Konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych

...to tytuł prezentacji, z którą podczas XXI Konferencji Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych (29-30 września 2022, Kraków) wystąpią dr Marta Znajmiecka z Instytutu Psychologii UŁ i dr Marta Stasiła-Sieradzka z Instytutu Psychologii UŚ.

Kultura jak cebula -  łączenie badań ilościowych i jakościowych w pomiarze kultury bezpieczeństwa...

Specjaliści zajmujący się bezpieczeństwem są zgodni, co do faktu, że kulturę tworzą ludzie. Jedni wnoszą swój wkład, budując organizacje oparte o wartość bezpieczeństwa, drudzy – wręcz przeciwnie – sami podejmują ryzyko i zachęcają innych do takich samych zachowań. I to o nich właśnie słyszymy najczęściej w kontekście wypadków, awarii czy katastrof przemysłowych.

Analiza przyczyn wypadków jasno wskazuje – to błąd ludzki jest przyczyną wielu niepożądanych zdarzeń w miejscu pracy. Popełniany na etapie wykonania pracy lub jej projektowania jest następstwem złego zachowania, braku wiedzy i doświadczenia, a także niewłaściwego oszacowania ryzyka. W raportach często czytamy – bardzo niska kultura bezpieczeństwa.

Jednak wcale tak nie musi być. Kultura jest jak cebula – pod wierzchnią warstwą znajdują się kolejne, o dodatkowych właściwościach. Trzeba tylko umiejętnie do nich dotrzeć. Badając kulturę bezpieczeństwa w organizacji i stosując dobre praktyki, oszczędzamy sobie morza wylanych łez i utraconych pieniędzy na niewłaściwie obrany kierunek w kwestii utrzymywania bezpieczeństwa na najwyższym poziomie.

W prezentacji przedstawione zostaną kluczowe obszary związane z kulturą bezpieczeństwa, a w szczególności jej poziomy oraz warstwy. Unikatowa metodologia pomiaru kultury bezpieczeństwa łącząca metody jakościowe oraz ilościowe udowodni jak nie tylko warstwowo, ale i skutecznie można wpływać na kształtowanie i polepszanie bezpieczeństwa, szczególnie w sektorze przemysłowym.

 

Organizatorem XXI Konferencji Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych jest firma BMP, wydawca m.in. czasopisma "Chemia Przemysłowa" i portalu kierunekCHEMIA.pl. Gospodarzem Honorowym została Grupa Azoty S.A. A Partnerami Branżowymi PKN ORLEN i PCC Rokita.

Więcej informacji o wydarzeniu TUTAJ.

 

fot. 123rf.com/zdj. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ