Partner serwisu
12 maja 2014

List intencyjny dotyczący współpracy podpisany!

Kategoria: Z życia branży

– Teraz przyszedł czas na Norwegię, gdzie obie spółki obecne są od 7 lat i dysponują interesującym portfolio koncesji. Nasza współpraca ma wymiar strategiczny i służy przede wszystkim budowie bezpieczeństwa energetycznego Polski – powiedział Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A.

List intencyjny dotyczący współpracy podpisany!

LOTOS Exploration & Production Norge oraz PGNiG Upstream International podpisały list intencyjny dot. współpracy na norweskim szelfie kontynentalnym. Zgodnie z jego zapisami spółki będą razem analizować i realizować potencjalne akwizycje oraz wspólnie występować w rundach koncesyjnych organizowanych przez Ministerstwo Ropy i Energii w Norwegii.

– Z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem współpracujemy już z powodzeniem na dwóch koncesjach lądowych w Polsce – wymienia Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy LOTOS S.A.

Wspólne poszukiwania LOTOS i PGNiG to przykład współpracy, która pomoże zwiększyć efektywność działań obu firm..

– Liczymy, że współpraca będzie korzystna dla obu stron i pomoże wzmocnić pozycję obu spółek w rejonie Norweskiego Szelfu Kontynentalnego – powiedział Mariusz Zawisza, prezes zarządu PGNiG SA.

Spółki zobowiązały się m.in. do wyznaczenia osób do kontaktów, które będą odbywać regularne spotkania w celu określenia i omówienia możliwości dalszej współpracy pomiędzy LOTOS Norge i PGNiG Upstream International.

12 tys. baryłek w I kwartale
W ubiegłym roku LOTOS Norge kupiło udziały w 14 koncesjach na norweskim szelfie kontynentalnym. Dzięki tej inwestycji LOTOS zwiększył produkcję węglowodorów w I kw. 2014 r. do 12,6 tys. baryłek dziennie. W najbliższych dwóch latach planowane są kolejne akwizycje, które razem z realizowanym projektem zagospodarowania złoża B8 na Morzu Bałtyckim przybliżą LOTOS do strategicznego celu wydobywczego na poziomie 24 tys. baryłek dziennie. Zgodnie ze strategią do 2015 r. LOTOS planuje wydobywać 1,2 mln ton ropy naftowej rocznie.  

14 licencji PGNiG
PGNiG SA poprzez swoją spółkę zależną PGNiG Upstream International posiada obecnie 14 licencji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Na dwóch z nich jest operatorem. Ponadto w 2012 r. PGNiG rozpoczęło w Norwegii swoje pierwsze zagraniczne wydobycie w ramach projektu Skarv, w którym spółka ma 11,9% udziałów. W 2013 roku PGNiG wydobyło w Norwegii ok. 300 tys. ton ropy naftowej (ok. 2,2 mln baryłek) i ok. 350 mln m sześc. gazu ziemnego.

Źródło: Grupa LOTOS S.A.

fot.:Grupa LOTOS S.A.

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ