Partner serwisu
23 kwietnia 2014

Szczyt Energetyczny „29+1”

Kategoria: Z życia branży

Stowarzyszenie zrzeszające największe przedsiębiorstwa i organizacje energetyczne Europy Centralnej, współpracujące z Unią Europejską organizuje Szczyt Energetyczny.

Szczyt Energetyczny „29+1”

Spotkanie odbędzie się pod patronatem Premiera Rumunii Victora Ponty i Ministra Delegata ds. Energii w rządzie Rumunii Razvan Nicolescu. W szczycie udział weźmie Komisarz UE ds. Energii Günther Oettinger. Głównym tematem bukaresztańskiej konferencji będą ceny i koszty energii w Europie.

– Formuła „29+1” została już z powodzeniem przetestowana w Budapeszcie i Wilnie – twierdzi Paweł Olechnowicz, przewodniczący Rady Dyrektorów Central Europe Energy Partners. – Wynikami obrad szczytów były specjalne memoranda sporządzone przez CEEP, które spotkały się z dużym uznaniem ze strony komisarzy UE. Najważniejszym celem odbytych spotkań jest zapewnienie, aby przedsiębiorstwa sektora energii Europy Centralnej mówiły w Brukseli jednym głosem. Tylko w ten sposób będziemy w stanie stworzyć w Europie jednolity rynek energii oraz zwiększyć potencjał ekonomiczny naszego regionu.

Aby zrealizować wytyczne dotyczące polityki sektora energii do 2020 roku Europa Centralna musi zainwestować 400-460 miliardów euro w efektywne wytwarzanie i przesył energii elektrycznej. To olbrzymie nakłady. Koszt tych inwestycji znacząco wpłynie na ceny energii elektrycznej, które istotnie wrosną. Prognozy wskazują, że ceny energii elektrycznej dla odbiorców przemysłowych w krajach UE-11 mogą być wyższe o 40-60%, a to z pewnością uderzy również w odbiorców indywidualnych.

Polityka spójności UE nie jest realizowana skutecznie – Unia gwałtownie traci przewagę konkurencyjną, nie tylko w stosunku do krajów azjatyckich, ale także Stanów Zjednoczonych, w których ożywienie inwestycji przemysłowych jest przede wszystkim wynikiem rewolucji związanej z rosnącym wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych.

 

Źródło: Grupa LOTOS S.A.

fot. photogenica.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ