Partner serwisu
08 maja 2014

ORLEN przejmuje kanadyjską spółkę i podwaja potencjał wydobywczy

Kategoria: Z życia branży

- Przejęcie spółki TriOil w ubiegłym roku otworzyło nam drogę do dalszego rozwoju działalności poszukiwawczej i wydobywczej Grupy ORLEN w Ameryce Północnej. Podpisanie umowy, która rozpoczyna proces nabycia dodatkowych aktywów, wpisuje się w założenia strategii Koncernu w segmencie wydobycia – powiedział Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN ORLEN.

ORLEN przejmuje kanadyjską spółkę i podwaja potencjał wydobywczy

TriOil Resources Ltd. – należący do Grupy ORLEN – zawarł umowę przejęcia kanadyjskiej spółki Birchill Exploration Limited Partnership. Transakcja umożliwi podwojenie łącznego potencjału wydobywczego Grupy ORLEN w Kanadzie. Jej zamknięcie uzależnione jest od kilku czynników m.in. od uzyskania zgody organu antymonopolowego (Competition Bureau), zgodnie z przepisami obowiązującymi w Kanadzie.

– Właśnie poprzez dywersyfikację i zwiększenie potencjału wydobywczego staramy się podnosić wartość naszej Grupy. Jednocześnie kontynuujemy prace poszukiwawcze gazu i ropy z łupków w Polsce. Wykonaliśmy już 10 odwiertów poszukiwawczych na naszych koncesjach łupkowych w tym 7 pionowych i 3 poziome oraz 2 pełne zabiegi szczelinowania. Planujemy także wykonanie czwartego już odcinka poziomego na koncesji Wierzbica oraz przeprowadzenie w sierpniu kolejnego szczelinowania hydraulicznego – powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN

ORLEN w Kanadzie
Obecne aktywa wydobywcze Grupy ORLEN w Kanadzie skoncentrowane są na obszarach Pouce Coupe, Kaybob i Lochend w prowincji Alberta, a ich łączne zasoby wynoszą 22 mln boe (2P). W I kwartale 2014 roku spółka TriOil uzyskała średnią produkcję na poziomie 3,7 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie („boe/dzień”), z czego 60% stanowiły węglowodory ciekłe (ropa oraz kondensat).

Przejęcie zgodne ze strategią
Planowana transakcja przejęcia Birchill jest spójna ze strategią PKN ORLEN na lata 2013-2017, przewidującą rozwój segmentu upstream m.in. poprzez dywersyfikację portfela aktywów Grupy Kapitałowej na świecie. Na ten cel Koncern zaalokował środki w wysokości 2,7 mld PLN. Suma inwestycji w segment poszukiwań i wydobycia w ciągu nadchodzących lat, zgodnie z założeniami strategii, wynieść może do 5,1 mld zł.

Dalsze szczegóły odnośnie transakcji zostaną podane po jej zamknięciu.

 

Źródło: PKN ORLEN S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ